Berkit; "Enflasyonu aşağıya düşürme çalışmasına katılıyoruz ama yetersiz"

11.10.2018         

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, elektrik ve doğalgaza yılsonuna kadar zam yapılmayacağını açıklamıştı. Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, Bakan Albayrak'ın açıklamalarına ilişkin olarak; "İlgili bakanın gün içerisinde yaptığı, enflasyonu aşağıya düşürme çalışmasına katılıyoruz, olumlu buluyoruz ama alabildiğine yetersiz" dedi.

 Haziran-Temmuz ayları itibariyle yaşanan döviz kurlarındaki dalgalanma, vatandaşların temel tüketim maddesi olan elektrik ve doğalgaz faturalarını olumsuz etkiledi. Son 3 ay içerisinde doğalgaza yüzde 9, yüzde 9 ve yüzde 9 şeklinde zam geldi. Aynı şekilde elektrik faturalarına da Ağustos ve Eylül aylarında yüzde 9 oranında zam yapılmıştı. Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına üç aydır art arda yapılan zamlarla mesken için elektrik ve doğalgaz fiyatı Temmuz sonuna kıyasla toplam yüzde 30, sanayi için yüzde 48 yükselmiş oldu. Vatandaşların, özellikle tüketicilerin zamların kaldırılmasına yönelik açıklamaları cevap buldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde; “Çok büyük bir değişim süreci olmadığı sürece elektrik ve doğal gaza yılsonuna kadar zam yapmayacağız” açıklamalarında bulunmuştu. Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, Bakan Albayrak’ın açıkladığı çalışmaları olumlu bulduklarını ancak yetersiz olduğunu söyledi. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a konuşan Berkit, ülkenin kalkınması için üretimin arttırılması, teşvik edici çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti. 

 
“Üretim, teşvik edilmediği sürece tüketicilerin bu ülkede rahat edebilmeleri imkansız”
Bakan’ın açıkladığı çalışmaların olumlu olduğunu ancak, son zamanda getirilen zamların da geri çekilmesi gerektiğini söyleyen TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “Ülkemizde tüketiciler, son günlerde zor günlerden geçiyorlar. Tüketiciler, bu kışı zor çıkaracak. Çünkü temel tüketim maddelerine, gıdaya çok ciddi oranda zamlar geldi. İlgili bakanın gün içerisinde yaptığı, enflasyonu aşağıya düşürme çalışmasına katılıyoruz, olumlu buluyoruz ama alabildiğine yetersiz. Bence enflasyonu düşürmenin başında elektrik ve doğalgaza yaptıkları son zamlardan vazgeçmeleri, zamları geri çekmeleri gerekiyor. Bu anlamda tüketicilerin kışı daha rahat geçirecekleri sağlanacak ve esnafa ‘Fiyatlarınızı gözden geçirin’ diyebilme hakkı doğacaktır.  Kendilerine yakın olan kesimlerde, elektrik ve doğalgazda indirim yok, diğer tüketim maddelerine indirim söz konusu oluyor. Yani bu, biraz ‘oyalamaca’ gibi geliyor. Yetkililer, keşke taşın altında ellerini daha iyi soksalar da gerçekten enflasyonu düşürseler. Önceki zamanlarda da söylediğimiz gibi, bu ülkenin düzelebilmesi için üretimin teşvik edilmesi lazım. Üretim, teşvik edilmediği sürece tüketicilerin bu ülkede rahat edebilmeleri imkansız. Kağıt fabrikaları satıldı ve şuanda peçetelere bile çok ciddi oranda zam geldi, çünkü ürün kalmadı. ‘Şeker fabrikaları satılmasın, belki daha iyi işletilebilir diye çalışma yapılsın’ denildi ama şuanda şeker fabrikaları kapatılıyor. Bu anlamda biz Tüketici Koruma Derneği olarak üretimi arttıracak, teşvik edecek kararların alınmasını bekliyoruz” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER