Berkit "Hükümetin vergi sistemini gözden geçirmesi gerekiyor"

03.05.2019         

31 Mart seçimlerinin ardından temel tüketim maddeleri başta olmak üzere diğer ürünlere gelen zamlar, tüketicileri kötü etkiledi. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, önceki günlerde cep telefonlarına gelen ÖTV zammı ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY'a yaptığı değerlendirmede; "Aybaşında emekli ve diğer sabit gelirliler fatura ödemekten ceplerine para kalmıyor. O anlamda hükümetin vergi sistemini yeniden gözden geçirip, tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler almasını bekliyoruz" dedi.

 Geçtiğimiz yaz ayları itibariyle ülke genelinde etkili olan ve her kesimi derinden etkileyen ekonomik krizin etkileri hala sürüyor. Vatandaşların 31 Mart yerel seçimlerinden sonra düzlüğe çıkma hayali, başta temel tüketim maddeleri olmak üzere, hayatın her kesiminde etkili olan zamlarla suya düşüyor. Özellikle doğalgaz, elektrik, akaryakıt gibi yaşamın önemli ihtiyaçlarına gelen zamlar tüketicileri kötü etkiliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde cep telefonlarında ÖTV zammı geldi. Cep telefonlarına yönelik yapılan ÖTV düzenlemesi ile fiyatı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile bin 500 lira arasındaki telefonlardan yüzde 40, bin 500 lira üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 vergi alınacağı öğrenilmişti. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, önceki günlerde cep telefonlarına gelen ÖTV zammı ve diğer temel tüketim maddelerine gelen zamları değerlendirdi. Berkit, seçimlerin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen temel tüketim maddeleri başta olmak üzere, perakende satışlarda ciddi zamların olduğunun gözlendiğini söyledi.  Hükümetin vergileri yeniden gözden geçirmesi ve vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak politikalar üzerinde durması gerektiğini söyleyen TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Berkit; “Akaryakıt, doğalgaz ve elektrik gibi temel tüketim maddelerine gelen zamlar zaten aldı başını gidiyor. Aybaşında emekli ve diğer sabit gelirliler fatura ödemekten ceplerine para kalmıyor. O anlamda hükümetin vergi sistemini yeniden gözden geçirip, tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler almasını bekliyoruz” dedi. 


“Tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler alınmasını bekliyoruz”
TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, zamlarla ilgili yaptığı değerlendirmede; “31 Mart seçimlerinden sonra tüketicilerin ekonomik anlamda rahatlayacağı beklentisi içindeyken, yaklaşık 1 ay geçmesine rağmen hala zamlar geliyor. İlimizde ekmek zammı ile başlayan zamlar, bugünlerde de ÖTV ve diğer vergilerin çoğaltılması ve gizemli bir şekilde temel tüketim maddelerine de perakende satışlarda ciddi zamların olduğunu görüyoruz. Ülkemizde böyle sıkıntılı bir geçiş dönemi olabilir ama yöneticilerimizin bu sıkıntının süresini bize bildirmesi gerekiyor ki, biz de tedbirimizi ona göre alalım. Fakat hala ekonomik bir sıkıntı olmadığı söyleniyor. Sabit gelirli vatandaşların, emeklilerin ve asgari ücretle çalışanların, ürün alımı ile karşılaştırıldığında 10-20 yıl önceki gelirin çok altında olduğu görünüyor. Örneği çeyrek altın ile kıyaslandığında, enflasyonun ne duruma geldiği görülmektedir. Bu anlamda da devletin kendi enflasyon ölçüleri de temel tüketim maddeleri üzerinden değil de değişik gıdalar veya başka ürünler üzerinden tespit ediliyor. Fakat tüketicilerin yaşadığı kriz, ciddi şekilde görülmekte, gelirler artmamakta, tam tersine giderler hızla artmaya devam etmektedir. Yani akaryakıt, doğalgaz ve elektrik gibi temel tüketim maddelerine gelen zamlar zaten aldı başını gidiyor. Aybaşında emekli ve diğer sabit gelirliler fatura ödemekten ceplerine para kalmıyor. O anlamda hükümetin vergi sistemini yeniden gözden geçirip, tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler almasını bekliyoruz” dedi.      (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER