Berkit "Temel tüketim maddelerine yapılan zamların geri çekilmesi gerekiyor.."

06.12.2018         

2018 yılının sonuna gelinirken, her yıl sonunda olduğu gibi bu yıl sonunda da asgari ücrete gelecek zamlar merak konusu. Yıl sonunda toplanan asgari ücret komisyonu, Aralık ayı içerisinde dört kez bir araya geliyor. Bu toplantıların ilki bugün yapılacak. Çanakkale Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; "Asgari ücret tartışılacağına temel tüketim maddelerinde gelen zamlar geri çekilsin"

 2019 yılı itibariyle uygulanacak olan asgari ücret miktarı, bugün toplanacak olan işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Asgari ücretin 2019 yılında bin 800-2 bin 200 TL arasında bir rakama ulaşması bekleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. 2018 yılı asgari ücret tespit komisyonunda kararlaştırılan net miktar bin 603,12 lira, brüt miktar ise 2 bin 29.50 TL olmuştu. SGK primi, işsizlik sigortası fonu, gelir vergisi ve diğer kalemlerin yer aldığı kesintilerin toplamı ise 426,38 TL olmuştu. Asgari ücretin işveren toplam maliyeti ise 2 bin 384,66 TL olarak belirlenmişti. Çanakkale Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, gazetemiz Çanakkale OLAY’a asgari ücret toplantısıyla ilgili değerlendirmede bulundu. 

 
“İnsanlar ülkemizde yaşam mücadelesi veriyor”
Asgari ücrete her yıl arttığını, ancak temel tüketim maddelerine yapılan zamların asgari ücretteki artışın önüne geçtiğini belirten TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “Bu ülkede tüketicilerin rahat etmesi, asgari ücrete bağlı değil. Temel tüketim maddelerine yapılan zamların çok hızlı bir şekilde geri çekilmesi gerekiyor. Asgari ücrete baktığımızda yüzde 50 oranında artıyor var ama asgari ücretle geçinen insanlar açlık sınırının altında. İnsanlar ülkemizde yaşam mücadelesi veriyor. Hükümetin asgari ücret tartışacağına elektrik doğalgaz ve akaryakıt gibi temel tüketim maddelerinde gelen zamları geri çekip, hızlı bir şekilde tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştırması gerektiğini düşünüyoruz. Şuan üretim mevsimindeyiz, akaryakıtta tarımı destekleyecek, üretimi arttıracak çalışmaların yapılması gerekiyor. Ülkenin kalkınması da tüketicinin rahatlaması da üretimden geçiyor” dedi.        (Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER