Berkit "Tüketicilerin yaşam koşulları her geçen gün ağırlaşmakta"

07.07.2019         

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, tüketicinin ekonomik açıdan geçirdiği zor günleri gazetemiz Çanakkale OLAY'a değerlendirdi. Emekli ve memura yapılan zamları değerlendiren Şube Başkanı Berkit, üretime teşvik yapılmamasını, oto gazın şehirlerin arasında gözlenen fiyat farkını ve balık başta olmak üzere beyaz et fiyatını değerlendirdi.

 Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, ekonomik krizde yaşam tüketicilerin koşullarının iyice zorlaştığını söyledi. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirmede bulunan Berkit, emekli ve memur maaşlarına yapılan yüzde 6 zammın az olduğunu söyledi. Bu yöntemle piyasanın hareketlenmesinin ve krizin aşılmasının zor olduğunu söyleyen TÜKODER Şube Başkanı Berkit; “Tüketicide, emeklide, memurda ve işçide para olursa, para harcanır ve piyasa hareketlenir. Bu anlamda hükümetin verdiği zamlar çok düşük. Zaten zamlardan önce enflasyonun düşük gösterilmesiyle ilgili çabaları herkes görüyor. Dolayısıyla bu zam oranının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi. Üretimi teşvik edecek herhangi bir çalışma yapılmadığını söyleyen Berkit; “Üretimin altyapısının hazırlanması, tarıma dayalı sanayilerin kurulması gerekiyor. Çanakkale, Türkiye’nin en çok ürün üretilen illerinden bir tanesidir. Türkiye genelinde de ilk onlara giren bir ildeyiz. Fakat pazar noktasında bir sıkıntı var. Siyasilerin tarıma dayalı fabrika kurulmasıyla ilgili proje üretmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Sardalye fiyatının 35 lirayı bulmasının tüketicilerin balık ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmasına neden olduğunu ifade eden Berkit; “Beyaz et bile geçtiğimiz günlerde 32-33 lira olmuş. Satıcılara sorduğumuzda, yaz döneminde ızgaranın çok yapıldığı için fiyatların yükseldiğini söylüyorlar” dedi. 

 
“Siyasilerin tarıma dayalı fabrika kurulmasıyla ilgili proje üretmesi gerekiyor”
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “Enflasyon rakamları açıklandıkta sonra enflasyonu düştü gibi gösterip emekliye ve memura verilen zammın çok düşük olduğu gözleniyor. Zaten bu yöntemle de piyasanın hareketlenmesi, krizin aşılması çok zor. Çünkü tüketicide, emeklide, memurda ve işçide para olursa, para harcanır ve piyasa hareketlenir. Bu anlamda hükümetin verdiği zamlar çok düşük. Zaten zamlardan önce enflasyonun düşük gösterilmesiyle ilgili çabaları herkes görüyor. Bazı alışveriş merkezlerinde fiyatları geçici olarak düşürüp, enflasyonun düşük gösterilip, bu zamların verilmesi doğru değil. Bu anlamda bu zam oranının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Biz TÜKODER olarak tüketicilerin yanı sıra üreticileri de savunuyoruz. Henüz üretimi teşvik edecek hiçbir şey göremiyoruz. Üretimin altyapısının hazırlanması, tarıma dayalı sanayilerin kurulması gerekiyor. Çanakkale, Türkiye’nin en çok ürün üretilen illerinde bir tanesidir. Türkiye genelinde de ilk onlara giren bir ildeyiz. Fakat pazar noktasında bir sıkıntı var. Siyasilerin tarıma dayalı fabrika kurulmasıyla ilgili proje üretmelerini bekliyoruz. Oto gazlarla ilgili de bir sıkıntı var. Bazı illerde, il içinde bile 3,20-3,80-3,70 gibi fiyat farkları var. Biz, bunu takip ediyoruz ama yetkili kimseyi göremiyoruz. En azından bu konuyla ilgili bir açıklama yapılması gerekiyor. Biz, akaryakıt satıcılarına güveniyoruz ama bu fiyat farklarını da anlayamıyoruz. Oto gazın da benzin ve mazot gibi aynı olması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde daha ciddi bir şekilde araştırıp, bununla ilgili açıklama yapacağız. Deniz kıyısında bir il olmamıza rağmen tüketiciler deniz ürünü tüketemiyorlar. Dün ve bugün itibariyle sardalyenin kilosunun 35 lira olduğunu gözlemledik. Bu fiyatlara tüketicinin balık alması çok zor. Beyaz et bile geçtiğimiz günlerde 32-33 lira olmuş. Satıcılara soruduğumuzda, yaz döneminde ızgaranın çok yapılmasıyla fiyatların yükseldiğini söylüyorlar. Bunu almak mümkün değil” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER