Berkit "Tüketicinin üzerine büyük yük olan vergileri kaldırın"

12.11.2019         

Kış aylarına yaklaşırken, doğalgaz ve elektrik gibi temel tüketim maddeleri cep yakıyor. Zamları ve tüketicilerin durumunu değerlendiren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; "Kaçak kayıp bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, TRT payları gibi tüketicinin üzerine büyük yük olan kalemlerin kesinlikle kaldırılması gerekiyor" dedi.

 Doğalgaz ve elektrik zamları vatandaşın alım gücünü düşürmeye devam ediyor. Son iki yılda doğalgaz ve elektrik zamları, kış ayları için vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a zamları ve tüketicilerin durumunu değerlendiren Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, vatandaşların bu yıl daha da zorlu bir kış geçireceklerini söyledi. Kış aylarında elektrik ve doğalgaz fiyatlarının daha da yoğun hissedileceğini belirten TÜKODER Şube Başkanı Berkit, elektrik faturasındaki kaçak kayıp bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, TRT payları gibi kalemlerin vatandaşın sırtında ciddi bir yük olduğunu söyledi. Kaçak kayıp bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, TRT payları gibi kalemlerin bir an önce kaldırılması gerektiğini belirten Berkit; “2017-2018 yıllarında 14 milyon 314 bin 375 abonenin elektriği kesilmiş. Buna 2019 yılını da eklersek yaklaşık olarak 20 milyon abonenin parasızlık yüzünden elektriksiz kaldığını söyleyebiliriz. Elektrik faturasının içinde açma-kapatma bedeli var, elektrik açma-kapatma bedeli 33 lira 80 kuruştur. Bu anlamda da önümüzdeki kış elektrikteki kaçak kayıp bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, TRT payları gibi tüketicinin üzerine büyük yük olan kalemlerin kesinlikle kaldırılması gerekiyor” dedi. 

 
“Dernek olarak da ülke genelinde bu konuyla ilgili kamuoyu oluşturmaya çalışacağız”
TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “Temel tüketim maddesi olan ve rekabet koşullarının olmadığı, serbest piyasa ekonomisi ile yönetilmemize rağmen elektriği tek kuruluş sattığı için rekabet yok. Elektrikte rekabet olmadığı için de belki de dünyanın en pahalı elektriğini ülkemizdeki tüketiciler kullanıyorlar. Tüketicilerinin gelir seviyesinin düşmesi ve işsizliğin fazla olması nedeniyle 2017-2018 yıllarında 14 milyon 314 bin 375 abonenin elektriği kesilmiş. Buna 2019 yılını da eklersek yaklaşık olarak 20 milyon abonenin parasızlık yüzünden elektriksiz kaldığını söyleyebiliriz. Elektrik faturasının içinde açma-kapatma bedeli var elektrik açma-kapatma bedeli 33 lira 80 kuruştur. Bu anlamda da önümüzdeki kış elektrikteki kaçak kayıp bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, TRT payları gibi tüketicinin üzerine büyük yük olan kalemlerin kesinlikle kaldırılması gerekiyor. Biz, Çanakkale’deki siyasi partilerin milletvekillerine, özellikle iktidar partisinin milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz. Bununla ilgili önerge versinler. Bu kışı milyonlarca insan elektriksiz geçirebilir. Elektriğe 1 Ekim 2018 tarihinde yüzde 9, 2019’da yüzde 14, yüzde 14, yüzde 14, yüzde 14 gibi ciddi zamlar yapıldı. Tek başına sadece elektrikte değil, doğalgaza da ciddi zamlar yapıldı. Doğalgaz da temel tüketim maddesi olduğu için ve onda da rekabet olmadığı için doğalgazda da ciddi sıkıntılar var. Doğalgazda da 2018 yılında 5 milyon 386 bin 338 abonenin doğalgazı kesilmiştir. 2018 yılının Ağustos ayından 2019 yılının 31 Ağustos tarihine kadar 5 kez zam yapılmıştır. Elektrikteki kaçak kayıp bedellerinin, dağıtım bedellerinin, sayaç okuma bedeli gibi yüklerin kesinlikle kaldırılmasını istiyoruz. Sosyal proje olarak deniz ulaşımında, deniz araçlarına ÖTV’siz, KDV’siz akaryakıt veriliyorsa, mobilya sektöründe KDV, ÖTV kaldırılıyorsa, lütfen toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren elektrikteki vergilendirme sisteminde kaçak kayıp bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, TRT payları gibi payların kaldırılmasını istiyoruz. Biz, dernek olarak da Türkiye genelinde bu konuyla ilgili kamuoyu oluşturmaya çalışacağız” dedi. (Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

KARANTİNA günleri
30.03.2020    1522
Bozcaada'da tutanaklı karantina
30.03.2020    1307