Berkit; "Üretici emeğinin karşılığını alamadı"

06.06.2018         

Pazarda 8 ile 10 TL arasında satış gören kirazı tüccarların dalından 2-3 TL arasında alması üreticiyi büyük zarara uğrattı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; "Üretici yine zarar ediyor, kirazlar dalında kalıyor" dedi.

 Kiraz üreticileri girdikleri büyük zarardan şikayetçi. Çanakkale’de birçok gölgede yetişen kiraz bu yıl toplanamadı. Dallarında kalan kirazlar çürümeye terk edildi.  Konu ile ilgili açıklamada bulunan TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, tüccarların dalındaki kiraza 2 ile 3 TL arasında fiyat biçtiklerini ifade etti. Berkit, bu fiyatlar ile üreticinin tamamen zarar ettiğini dile getirdi. Özellikle toplama ücretleri ile üreticinin bu fiyatlarda kiraz satmasının imkansız olduğunu ifade eden Berkit, pazarda ise kiraz fiyatlarının 8 ila 10 TL arasında olduğuna dikkat çekti.

   
“Dalında 2 TL pazarda 10 TL”
Üreticinin artık ekemez, toplayamaz ve satamaz hale geldiğini belirten TÜKODER Şube Başkanı Berkit; “Tüccar dalında kiraza 2 TL, biraz daha ihracat yapılabilecek kirazlara ise 3 TL gibi fiyat biçiyor. Bir işçi günde 30 kg kiraz toplayabiliyor. Yani bir işçinin 70 ila 90 TL arasında yevmiyesi var. Ama onu ulaştırması, yerine getirmesi..vs 100 TL’yi geçiyor. Yani bütün kirazlar dalında kalıyor. Biz tüketiciler pazarda 8 ila 10 lira arasında kiraz yemeye çalışıyoruz. Ancak tabii ki yiyemiyoruz. Üretici en fazla 3 TL’den kiraz satabiliyor. Diğer emeklerini, sulamasını, gübrelemesini, ilaçlamasını.. vs  bunları bıraksak dahi tüccarların dalındaki kirazı 3 TL’den almaya çalışması gerçekten komik bir durum.  Tüccar, toplatmayı kendisi yaparak dalındaki kiraza 3 TL verse yine üreticiyi kurtarır. Ancak üretici kendi toplattığı zaman tamamen zarar ediyor.  Burnumuzun dibinde böyle bir bolluk var fakat tüketiciler olarak kiraza yaklaşamıyoruz. Üreticinin hali ise ortada” dedi. 
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER