Berkit; "Yaşam tüketiciler için, gün geçtikçe zorlaşıyor"

27.01.2019         

Tüketiciyi Koruma Derneği olan (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, son dönemde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle pahalılaşan yaşam koşullarıyla ilgili değerlendirme yaptı. Özellikle temel tüketim maddelerine gelen zamları değerlendiren TÜKODER Başkanı Berkit; "Yaşamın her alanında elektrik, doğalgaz, su ve diğer temel tüketim maddelerinde alabildiğine fiyat artışı var, faturalar çok yüksek geliyor. Tüketicilerin gelirleri çok az, giderleri alabildiğine yoğunlaşmış durumda" dedi.

 Yaz ayları itibariyle ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz, her kesimi derinden etkiledi. Pazar fiyatlarından beyaz eşyaya, telefon, internet faturalarından doğalgaz, elektrik faturalarına kadar temel tüketim maddelerine gelen zamlar, vatandaşı zor duruma soktu. Özellikle alım gücünün düşüklüğü, günlük yaşamı daha da zor bir hale getirdi. Tüketiciyi Koruma Derneği olan (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, son dönemde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle pahalılaşan yaşam koşullarına ilişkin gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamada bulundu. Berkit, temel tüketim maddelerine gelen zamların, tüketicilerin zor zamanlar yaşamasına sebep olduğunu belirtti. Özellikle girdi fiyatlarının gelirlerden fazla olmasından dolayı tüketicinin alım gücünün düştüğünü söyleyen TÜKODER Başkanı Berkit; “Tüketicilerin gelirleri çok az, giderleri alabildiğine yoğunlaşmış durumda. Yani tüketiciler çok mutsuz hale geldi. Yaşamın her alanında elektrik, doğalgaz, su ve diğer temel tüketim maddelerinde alabildiğine fiyat artışıi var, faturalar çok yüksek geliyor. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımı cep telefonu, internet aboneliği ve benzeri giderler de, yeniden otomatik zamlara bağlanıyor” ifadelerini kullandı. 

 
“Gelirleri çok az, giderler alabildiğine artmış durumda”
Berkit açıklamasında; “2019 yılının gelmesiyle ocak ayı faturaları, Çanakkale’deki ve Türkiye`deki tüketicileri çok zor durumda bırakıyor. ‘Yüzde 10 ıskonto geri alındı’ gibi söylemler tüketicinin gerçek yaşamında hiç etkisi olmadı. Yani tüketicinin yaşamı kolaylaşmadı. Yaşamın her alanında elektrik, doğalgaz, su ve diğer temel tüketim maddelerinde alabildiğine fiyat artışı var, faturalar çok yüksek geliyor. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız cep telefonu, internet aboneliği ve benzeri giderler de, yeniden otomatik zamlara bağlanıyor. Tüketicilerin gelirleri çok az, giderler alabildiğine artmış durumda. Yani tüketiciler çok mutsuz hale geldi. Son aldığımız bilgilere göre, sabit telefonları abonmanlık ücretlerine bile 10’ar liraya yakın zam geldiğini duyuyoruz. Yani telefon faturalarının hangi giderleri artıyor da bu fiyatları yansıtıyorlar, bunu anlamış durumda değiliz. Hükümetin, acilen tüketicilerin ve dar gelirlilerin, asgari ücretle çalışanların gelirlerini artıracak çalışmalar yapması gerekiyor. Piyasayı biraz daha düşürmenin yollarını aramamız gerekiyor. Piyasayı düşürmenin yolu da temel tüketim maddelerinden doğalgazdan, elektrikten, akaryakıttan geçiyor. Eğer hükümet, bunları biraz aşağı çekerse, bu direkt gıdaya da yansıyacaktır. İlimizde kış sebzelerinin üretimleri durmuş, başka illerden ürün getirilmeye çalışılıyor. Akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı da, en ucuz olması gereken pırasa, lahana ve benzeri ürünler bile 7 liradan aşağıda değil. Bu anlamda da tüketicinin alım gücü zayıflamıştır. Hükümetin çok acil bir şeyler yapması lazım diye düşünüyorum. Çünkü yaşam tüketiciler için, gün geçtikçe daha zor hale geliyor” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER