Biga CHP örgütüne açık mektup.

01.04.2016         sermet@canakkaleolay.com

Biga CHP ilçe örgütünün Çanakkale’ye yaptığı bir dizi ziyarette gündeme gelen konulardan biride Biga Yarımadası’ndaki termik santral yatırımları neticesinde yaşanabilecek çevresel risklere bağlı olarak yaşam değerlerinin korunması ve halkın sağlıklı bir çevrede yaşam hakkına sahip çıkılmasıydı. Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş bu konuyu net bir şekilde gündeme taşıdı. Ancak, başta Karabiga Belediyesi’nin almış olduğu tavır itibarıyla yaşamsal değerlere sahip çıkma adına, CHP sorumluluğunu ne ölçüde yerine getirmektedir?

 Bu konu başta CHP Biga İlçe Örgütü olmak üzere, CHP il örgütü ve CHP’li milletvekilleri tarafından ele alınmalı, değerlendirilmelidir.

Özellikle CHP Doğa ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi Milletvekili Muharrem Erkek açısından bu sorun son derece önemlidir.
Gelişmeler artık müdahale edilmesi gerekli noktaya gelmiştir.
CHP, Karabiga’da  partilisi belediye başkanının  bu konudaki tasarruflarına müdahale etmelidir.
Halkın sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını savunmak bunu gerektirir.
Eğer bu konuda CHP Biga İlçe Örgütü başta olmak üzere, CHP bir bütün olarak bir irade geliştiremezse bu konudaki samimiyeti ve inandırıcılığı tartışılır hale gelecektir.
Milletin anasına küfür etmekle ünlü, hükümetin can dostu, yüzünü Artvin Cerattepe’de  bir kez daha gördüğümüz Karabiga’da yatırımı olan şirket başından itibaren hukuk tanımayan tavrını, Karabiga Belediyesi’nin de destekleriyle termik santral yatırımında önemli mesafeler kat ederek sürdürmektedir. 
Her aşamasında hukuksuzluğun tescil edildiği bu sürecin, bu noktaya taşınmasının sorumlularından biride  Karabiga Belediyesidir.
Son olarak Karabiga Belediyesinin onayı ile izin verdiği Termik Santral projesinin inşaatı için tasarlanan, beldeyi hiçbir yere bağlamayan ‘Karabiga Çevre Yolu’ projesine ait çevre düzeni planlarını yargı iptal etti. Termik Santralının inşaatı sırasında hafriyat taşınmasında kullanılan, inşaat sonrasındaysa termik santralın servis yolu olacağı sanılan yol projesi, Karabigalıların tarım arazileri kamulaştırılarak hayata geçirilmişti. Bölgede tarım arazisi sahibi olan bir yurttaşın başvurusu üzerine Karabiga Belediye Meclisinin ilgili planları onayladığı işlemler ile kamulaştırma kararı, Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu da, Karabiga Çevre Yolu Projesinin kamu yararı özelliğinin bulunmadığının altını çiziyordu. 
Bu denli bir destek ile termikçi dostu haline gelmiş Karabiga Belediyesi aynı zamanda hukuksuz girişimlere de imza atarak vatandaşının da haklarını gasp eder noktaya gelmişse artık zaman gelmiştir.
CHP örgütü siyasi sorumluluğunu yerine getirmek adına artık devreye girmelidir.
Biga ve Çanakkale halkının beklentisi budur.
 
ON’lar unutulmaz!
44 yıl önce Kızıldere’de yitirdiğimiz Mahir Çayan ve arkadaşları  12 Mart askeri faşist darbesine karşı sürdürülen devrimci mücadelenin önderleri olarak kararlılıklarıyla direnişleriyle kalplerimizde yaşamaktadır.
ON’lar gençlik mücadelesinin yılmaz neferleri olduğu kadar, topraksız köylülerin toprak işgallerinin, işçilerin fabrika işgallerinin, 15-16 Haziran direnişinde aktif destekçileriydi.
ON’lar devrimci dayanışma  ve ortaklık açısından, bugün  son derece acil bir gereksinim haline gelen mücadelenin birlikteliği noktasında bize çok önemli tecrübeler bırakmışlardır.
Deniz’lerin idamını engellemek için farklı yapılardaki devrimciler, bir araya gelerek gerçekleştirdikleri ortak bir eylem ile  12 Mart askeri faşist darbesine karşı mücadelenin, kararlılığın ve direnişin simgesi oldular.
Bugün yaşadıklarımız itibarıyla  görmekteyiz ki;  siyasi erkin muhalif her türlü güce karşı tavrı 44 yıl önce olduğu gibi katliamlarla şiddet ve baskılarla savaş ve imha politikalarıyla aynen sürmektedir. 
ON’lardan bugün öğreneceğimiz çok şey var; İşte bugün ON’ları daha iyi anlıyor onların mücadeleci ruhunu, dirençlerini kararlılıklarını emek ve demokrasi mücadelesi örnek alarak sürdürüyor.
Siyasal erk’in savaş şiddet ve imha politikalarına karşı şimdi ON’ların dayanışma duygusuyla hareket etme zamanıdır.
İnadına Barış …

1630

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Maç D Smart’ta
23.08.2017    32