Bilir "Bir kişinin hayatını kaybettiği santral hala çalışıyor"

07.02.2020         

18 Mart Termik Santrali'nde, 2018 yılında kazan patlaması sonucu Ferdi Mutlu isimli çalışan hayatını kaybetmişti. Mutlu'nun davasını ikinci duruşması bugün görülürken Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir açıklamada bulundu. Daha çalışmadan kazanında patlama olan bir termik santralin Çan da çalışmaya devam ettiğini belirten Bilir; "Kazanın yaşandığı bahsi geçen santral bu kazadan sonra ne önlem aldı da çalışmaya devam ediyor bilinmiyor" dedi.

 18 Mart Termik Santrali`nde, 2018 yılında yüksek basınçlı su buharı vanasında meydana gelen patlamanın ardından borunun yerinden çıkması sonucu meydana gelen iş kazasında Ferdi Mutlu (25) isimli çalışan hayatını kaybetmişti. Mutlu’nun davasının ikinci duruşmasının bugün görüleceği belirtildi. Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Pınar Bilir, konuyla ilgili sosyal medya hesabında açıklamada bulundu. Hiçbir yetkilnini tam olarak kazanın neden olduğuna dair açıklamada bulunmadığını belirten Bilir; “Baro konunun takipçisiydi bir sonuca vardılar mı bilmiyorum” dedi. Defalarca ÇED’ini iptal ettirdikleri bir termik santralin hala çalıştığını belirten Bilir; “Daha çalışmadan kazanında patlama olan bir termik santral Çan da çalışıyor, kazanın yaşandığı bahsi geçen santral bu kazadan sonra ne önlem aldı da çalışmaya devam ediyor bilinmiyor...” dedi. Bilir açıklamasında; “2018 yılı Kasım ayında Çan 18 Mart Termik Santrali`nde meydana gelen patlama sonucu Ferdi Mutlu hayatını kaybetmişti. Yarın yaşanan iş cinayetine ilişkin 2.duruşma görülecek. Ailesi ve yakınları davayı elbette takip ediyorlardır ve sorumluların cezalandırılmasını talep ediyorlardır diye düşünüyorum. Yaralı olarak kurtarılan arkadaşı hastanede ziyaret etmiştim. Sohbet etme şansım olmuştu. Taburcu olduktan sonra ne yaptı bilmiyorum tabi. O dönemde aylarca yazmıştım. Unutulmasın diye. Hiçbir yetkili tam olarak kazanın neden olduğunu açıklamadı, baroda takipçisiydi bir sonuca vardılar mı bilmiyorum. Kaza denilip geçilen iş cinayetleri sonucu ülkemizde her gün en az 8 işçi hayatını kaybediyor. Afgan ve Suriyeli çalışanlar kayıt dışı oldukları için onlar belki de bu sayıya hiç dahil değiller. Çevre ve işçi mücadelesinin ortak hareket etmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Maksimum iş güvenliği talebi maksimum çevre koruma tedbirlerini de beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı. 

Bilir açıklamasının devamında; “Belki yarın Ferdi Mutlu`nun duruşmasında olamayacağız ama Çanakkale halkı olarak aklımızda bulunması gerektiği konusunu önemsiyorum. Defalarca ÇED’ini iptal ettirdiğimiz bir termik santral hala çalışıyor, daha çalışmadan kazanında patlama olan bir termik santral Çan da çalışıyor, kazanın yaşandığı bahsi geçen santral bu kazadan sonra ne önlem aldı da çalışmaya devam ediyor bilinmiyor. Etrafımızda onlarca maden var, sadece altın değil, kurşun, feldspat, taş ocağı, kömür vs vs. Soma dan önce Çan havzasında 26 kömür ocağından sadece 6 tanesi ruhsatlı iken Soma sonrası çalışma yapılıp diğerlerinin de ruhsatlandırıldığını biliyor muydunuz? Peki şimdi acaba durum ne?” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER