Biraz sakin!

11.11.2015         gemici@yandex.com

Bir yüzde 49 rüzgarı esiyor... Sanki karşı taraftaki yüzde 51 gazozdan var... İşin garip yanı herkes de bunu benimsemiş gibi. Ya da `ilk şok` diyelim. Çünkü kimse bu sonucu beklemiyordu.

 Sonuç bu...

Muhalefet şakadan da olsa `Hadi biz de bunu kabul etmiyoruz. Allahın hakkı üçtür` deselerdi. Ve Mart ayında yapılacak yeni bir seçimi işaret etselerdi... Acaba ne olurdu? 

Bu arada ben dahil tüm "solcular" garip bir şekilde "Soma" "Sinop" "Karadeniz" gibi çevre saldırısının yoğun olduğu bölgelerden çıkan "büyük yüzdelere" fena kızıp başladık hemen: "Bundan sonra nükleer santralin de..."

Sakin...

Bu erken "pes etmenin" de bir sosyolojik açıklaması mutlaka vardır. İnsanın canı duymak da istiyor hani... Bizim "Kahveci Hasan"ın açıklaması kadar da sahici  olmasını isterim. 

Muhalefette liderler tartışmaya açıldı... Sorun lider midir? Ya da başlı başına lider midir? Muhalefetteki üç parti de ideolojik yapıları olan parti. İdeolojik partilerde "lider" yönetmez, asıl olan örgüttür, partidir. Lider koşullara yönelik hedefleri ortaya koyar.

Bunlar tartışılacak...

Peki, siz ne yapacaksınız? Birçoklarımız için zorlu bir dönem olacak. Yan yana da duramıyoruz? "E emmi oğlu n`yapcez?" Birileri beni şaşırtmalı. Hem de acilen...

"Artık eskisi gibi olmayacak..." Bu ses televizyondan geldi. Bir de baktım harala gürele... Birileri "YÖK`e HAYIR" mı demiş ne... Ben 1982`ten beri bunu bazen yüksek, bazen sessiz diploma alıncaya kadar söylemişimdir. Pek muhtemel benim gibi düşünen milyonlarca kişi şu an devlet dairelerinde çalışıyordur. Bunların bir kısmı da üst kademe yöneticisidir. Mecliste de çoğunluktur...

YÖK hala var...

Bunu bile başaramadığımız bir güzel ülkede yaşıyoruz... Sanırım bundan sonra yazılacak cümle "devam" olmalı. Haksızlığa, çevre talanına, hukuksuzluğa, anti-demokratik uygulamalara ve aklınıza gelen tün anti insani uygulamaların karşında durmak için, devam etmek zorundayız.

Bugün 10 Kasım... Osmanlının kalıntıları üzerine Türkiye Cumhuriyeti gibi bir ülke kuran Mustafa Kemal Atatürk`ü saygıyla anarım. Bu bir devrimdi. Doğunun devrimiydi... Kapitalizm çabuk uyandı. Gerekli tedbirleri acilen aldı. Bugün de uyguluyor... Var oldukça biz de var olacağız...

Birlikte....

-geMici-

gemici@yande.com

BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR...     

 


986

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun