Birleşik mücadele

07.09.2015         tkoc@comu.edu.tr

Artık anlamak ve uygulamak zorundayız. Tamam, yürüyüşlerde ve alanlarda “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” diye çok haykırdık. Ama artık doğruyu tespit etmek ve/veya haykırmak yetmiyor.

Birleşmeliyiz.

            Şimdi değil de ne zaman?

            Yarın çok geç olacak. Yarın birleşme ve çözüm üretme şansımız da kalmayacak. Örnek mi istersiniz: İran ve daha pek çoğu.

            Emperyalizm ve onun uşaklarının çirkinlikleri yeni değil. Bu tarih hep gelişmiş, çağdaş, modern yaftaları ile kendisine ayrıcalık tanıyan ve oyunun kurallarını belirleyen emperyalizmin “KAN” içerek semirdiğini çok iyi biliyoruz. Bir başka bildiğimiz şey ise:

            “BÖL VE YÖNET

            Yönteminin en eski ve etkin bir yöntem olduğudur. Bu yöntemi en etkin uyguladıkları bir süreç yaşıyoruz.

            Dostlar çok canım yanıyor.

            Bütün olacak dediklerimiz oluyor ve gün geçtikçe daha fazla kan akıyor. Çocuğum, kardeşim, arkadaşım, gencim, yaşlım özetle insan ölüyor. İnsan öldükçe yaşam ölüyor. Bir şey yapamamak canımı acıtıyor. Bir şeyler yapsam da yapmaya çalışsam da birlik olamamamız ya da olamamamız nedeniyle yeterince başarılı olamıyoruz. Emeğinin karşılığını almak ve eksiksiz demokrasi isteyenler başarılı olsa Türkiye ve dünya bu çirkinlikleri yaşamaz.

            Biliyorum ki çok iyi bildiğiniz ve sizin de hep söylediğiniz şeyleri yazıyorum. O halde birleşik emek ve demokrasi mücadelesini neden gerçekleştiremiyoruz?

            Çünkü hepimizin kafasında futbol takımı tuttuğumuz ve mutlak doğruluğuna inandığımız doğrularımız var. Birleşik emek ve demokrasi mücadelesi “ben hatasızım karşımdaki suçlu” yaklaşımı ile olmaz. Sorgulama ilk önce kendinden başlar. Emek ve demokrasi mücadelesi bilimsel yöntemleri temel alır. Birleşik mücadele verebilmemiz için uzun uzun düşünsel/felsefi tartışmalara ihtiyaç var.

            Şimdi kavramsal tartışmanın zamanı mıdır? Denilebilir.

            Hem barış’a emek verip hem de bir arada var olmanın koşullarını düşünmeyi başarmak zorundayız. Bunu başaramazsak herkes haydi birleşelim ama benim olduğum yerde birleşelim diyor. Bu nedenle bütün emek ve demokrasi güçlerinin birleşebileceği ilke ve/veya kavramlar neler olabilir diye yazma ihtiyacı hissettim.

 

            Bana göre:

Mutlak doğru; düşünce, ideoloji, felsefe, akım, görüş, …, …, olamaz.

Sorgulama temel yöntemimizdir.

Kimsenin kimseye ön kabul ve/veya dayatması olamaz.

Hiçbir farklılık ötekileştirme gerekçesi olamaz.

Hiçbir farklılık üstünlük gerekçesi olamaz.

Hiçbir aidiyet üstünlük veya ötekileştirme gerekçesi olamaz.

Haklar, özgürlükler ve adalet üzerinde düşünmemiz gereken en öncelikli konulardır. Bu konularda hiçbir kimseye ve hiçbir gerekçe ile ayrıcalık ve/veya kısıt düşünülemez.

Yaşam emek ve eşitlik temelli olarak değerlendirilebilir.

Yaşam ve insanca yaşam hakkı temeldir.

 

            Benim anladığım kadarı ile sıraladığım ilkeler genel ve kabul gören ilkelerdir. Burada önemli olan bu ilkelerin uygulanmasıdır.

            Dostlar ABD emperyalizmi işbirlikçileri ile birlik olup Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında güney komşularımızda olan savaşın Türkiye’ye bulaşmasını da sağladı. ABD şimdi Türkiye’nin pek çok yerindeki vatandaşlarını ülkesine geri çekiyor. Bunun anlamı “Türkiye’de iç savaş fiilen çıkarıldı” demektir.

            Birleşerek ötekileştirme ve düşmanlaştırma oyununa gelmezsek bu oyunu bozarız. Emperyalizmin kanlı sofrasında pay edilmek istemiyorsak Birleşik Emek ve Demokrasi Mücadelesini başarmak zorundayız.

            HAYDİ

            Ön yargı ve kalıplarımızdan arınalım.

Birleşelim ve kazanalım.

 

 


1163

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun