Bu harekete şapka çıkartılır Evini sattı bağış yaptı…

02.12.2016         

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gönüllüsü Emine Yelboğa emekli olduktan sonra evini sattı, huzurevine yerleşti ve ÇYDD`ye 200 bin liralık bağışta bulundu. Yelboğa`nın gerçekleştirdiği bağış için, ÇYDD`ye ait Dila Kurt Evi`nde bağış protokolü düzenlendi. Törende konuşan Emine Yelboğa; `Okumayan çocuklar, kızlar kalmasın` dedi.

 Emekli olduktan sonra Çanakkale`ye yerleşen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gönüllüsü Emine Yelboğa şapka çıkartılacak bir davranışa imza attı. Yelboğa oturmuş olduğu evini satarak huzurevine yerleşti. Satılan evinden elde ettiği gelirin büyük bir miktarını ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği`ne bağışladı. Yelboğa`nın gerçekleştirmiş olduğu 200 bin liralık bağış enflasyondan etkilenmemesi için dernek tarafından bankaya yatırılarak bu paranın faiz gelirleri ile 6 kız öğrencinin okutulması kararı alındı. Faiz miktarının arttığı takdirde burs alan kız öğrenci sayısının daha da artabileceği belirtildi. Emine Yelboğa`nın derneğe yapmış olduğu bağışın önemli olduğunu dile getiren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş; "Emine ablamız bizim daha önceki yönetim kurulu üyelerimizden. Kendi evini sattı büyük miktarını derneğimize bağışladı. Bu bağışları banka faiziyle öğrenci okutabiliyoruz. Kendisinin bir şartı vardı kız öğrencilere bu bursu vereceğiz. Yapılan bağışın faiz miktarı artarsa bu sayı öğrenciye de çıkabilir. Derneğimiz için büyük bir miktar, 200 bin lira. Bu olayı kamuoyuna duyuruyoruz ki derneğimizin daha etkin faaliyetlerde bulunabilmesi için bizim bu bağışlara ihtiyacımız var. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği`nde hepimiz gönüllüyüz" dedi.

"Keşke hepimiz böyle yapsak"

Yaptığı bağış ile ilgili konuşan Emine Yelboğa ise şunları söyledi; "Bizim çocukluğumuz çok kötü geçti, yokluklar içerisinde geçti. Kız çocuklarını çok seviyorum. Emekli olduktan sonra Çanakkale`ye geldim, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile tanıştım. Bütün mal varlığımı, her şeyi verdim; helal olsun. Keşke hepimiz böyle yapsak. Okumayan çocuklar, kızlar kalmasın. Eğitimsiz kalmasın, okusun herkes." 
(Oya Koyuncu)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun