Bütün renkleri ile Romanlar

14.05.2018         

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi, her yıl düzenlediği Roman Şenlikleri bu yılda birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Gün boyu süren Roman Şenlikleri kenti şölen alanına çevirirken, ünlü roman sanatçı Kibariye, Cumhuriyet Meydanı'nda verdiği konserle yağmura rağmen unutulmaz bir gece yaşattı.

 Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi, her yıl düzenlediği Roman Şenlikleri bu yılda gerçekleşti. Bu yıl, 6 Mayıs günü yapılması planlanan Roman Şenlikleri, yoğun hava muhalefeti yüzünden 7 Mayıs gününe ertelendi. 6 Mayıs Hıdırellez günü kapsamında her yıl yurt genelinde yapılan Roman Şenlikleri, roman vatandaşların kendi kimliklerine özgü rengarenk kıyafetleri ile danslarına sahne oldu. Çanakkale’de Fevzipaşa Mahalle Meclisi organizatörlüğünde yapılan şenlikler, kenti şölen yerine çevirdi. Şenlik, Fevzipaşa Mahalle Meclisi önünde toplanan roman vatandaşların geleneksel yürüyüşü ile başladı.   Yürüyüşe Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Zeynali, CHP’li yetkililer, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Fevzipaşa Mahalle Meclisi önünde toplanarak dans eden Çanakkaleli Romanlar, Roman Şenliği için kortej oluşturup Fevzipaşa Mahalle’sini dolaştılar.  Tüm Fevzipaşa sokaklarını dolaşan kortej, mahalle sakinlerinin katılımıyla devam etti. 

Romanların dansları…

Fevzipaşa Mahallesi’nde yapılan gösterilerin ardından İskele Meydanı istikametine doğru ilerleyen grup, yürüyüş yolunda sergiledikleri danslarla vatandaşları kendilerine hayran bıraktılar. Vatandaşların hayran bakışlarıyla ilerleyen Çanakkaleli Romanlar, sergiledikleri dans figürleriyle coşkulu bir şekilde eğlendiler. Roman Şenlikleri kapsamında yürüyüş korteji oluşturan ve yürüyüş sonunda İskele Meydanı’na gelen Çanakkaleli Roman vatandaşlar, kendi kimliklerine özgü danslarını sundular. Coşkulu bir şekilde geçen yürüyüş, neşeli ve güzel anlara sahne oldu. 
 
Dans… Neşe… Mutluluk… 
Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ünüvar da İskele Meydanı’ndaki roman gruba katılarak, dans ederek eğlendi. Özellikle çocuklarla dans eden Ünüvar, bu neşeli anları gülümseyerek karşıladı. Başkan Yardımcısı Ünüvar’ın yanı sıra, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir de çeşitli dans gösterileri oynayarak vatandaşlardan alkış topladı. Grup, şenliği doyasıya yaşarken küçük dans grupları da sergiledikleri danslarla güne neşe kattı. Küçük dans gruplarının sergilediği dans figürleri vatandaşlardan alkış toplarken, çocukların yaptığı danslar herkes tarafından oldukça beğenildi. İskele Meydanında toplanan grup, saatlerce dans ederek vatandaşları kendilerine hayran bıraktılar. Vatandaşlar, dans eden roman vatandaşların arasında küçük dans gruplarına büyük ilgi gösterdiler.  
 
Kibariye, Çanakkale’ye iyi geldi.
Roman Şenlikleri kapsamında etkinlikler düzenleyen Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi, 7 Mayıs akşamı saat 21,00’da ünlü roman sanatçı Kibariye’yi sahneye çıkardı. Kibariye’nin Cumhuriyet Meydanı’nda romanlar için sahneye çıkacağını duyan vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı’na adeta akın etti. Yoğun ilgi ortamında sahneye çıkan Kibariye, vatandaşları selamladı. Romanların, Hıdırellez Günü nedeniyle oluşturdukları etkinlik kapsamında sahneye çıkan Kibariye, söylediği şarkılarla vatandaşları coşturdu. Her şarkı sırasında Kibariye’yi alkış tufanına tutan vatandaşlar, gece boyu eğlenerek dans ettiler.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER