Büyük Zafer 103'üncü yılında..

13.03.2018         

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıldönümü haftası etkinlikleri, Çimenlik Kalesi'nde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Tören açılış konuşmasını yapan Vali Orhan Tavlı; "Çanakkale bir ulusun uyanışıdır. Çanakkale ölümsüz kahramanların destanıdır" dedi.

 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi`nin 103. yıldönümü etkinlikleri haftası, Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen törenle başladı. Törene, Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer,  Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ile kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Türk Hava Kurumu`na ait ‘paramotor’ tipi yamaç paraşütü, halk oyunları ve mehter takımı tarafından gösterilerin yapıldığı tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve Vali Tavlı’nın konuşması ile başladı. Tavlı açılış konuşmasında; “Yüreği vatan ve bayrak sevgisiyle dolu saygıdeğer Çanakkaleliler. Çanakkale’nin ve Türk milletinin saygıdeğer evlatları, sevgili gençler. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen açılış haftası töreninden, Çanakkale destanının yazıldığı, Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda şanlı ecdadımızın manevi huzurunda, ortak duyguları paylaşmanın onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Şanlı ecdadımız bizlere mukaddes bir miras bırakmıştır. İşte Çanakkale Zaferi bu kahramanlık ve fedakarlığın en güzel ve en anlamlı örneklerinden biridir. Çanakkale hem istiklal hem istikbal mücadelemiz olmakla kalmamış, aziz Türk Milleti’nin ve Müslüman ümmetin tarih sahnesinde var oluş mücadelesi olmuştur. Kahraman ecdadımız mazlum milletlere de eşsiz bir örnek olmuştur. Dünya tarihine altın harflerle yazılan bu zaferle, vatanını ve hürriyetini canı pahasına korumak isteyen bir millet ve güçlü bir iman karşısında hiçbir gücün duramayacağı dünyaya gösterilmiştir” dedi. 


“Çanakkale Milli Mücadele’nin başlangıcıdır”
Çanakkale’nin Milli Mücadelenin başlangıcı olduğunu belirten Tavlı; “Anadolu topraklarını vatan olarak sahiplenme kararlılığı Sultan Alparslan ve Büyük Selçuklu hükümdarlarından gelmektedir. Çanakkale Boğazını düşmana dar eden, Kale-i Sultaniye ve Kilitbahir kalelerini yaptıran Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman başta olmak üzere bütün Osmanlı hükümdarları Anadolu topraklarını Türk Milletine vatan yapmışlardır. Çanakkale Milli Mücadele’nin başlangıcıdır. Çanakkale Türk’ün vatanseverliğinin, mücadele azminin, kahramanlığının sembolüdür. Çanakkale bir ulusun uyanışıdır. Çanakkale ölümsüz kahramanların destanıdır. Şehitler diyarıdır. Vatan kalbinin attığı yerdir. Çanakkale Gazi Mustafa Kemal’dir” dedi. Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen tören, Valilik önünde yapılacak bayrak koşusu startı için yürüyüşe geçilmesi ile sona erdi.
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER