CEP HARÇLIĞININ ÇOCUK GELİŞİMİNE KATKILARI

21.06.2018         

Evde temel ihtiyaçları karşılanan çocuklar, okulda ya da dışarıda kendilerini iyi hissetmek için bazen abur cubur yemek, bazen de arkadaşlarıyla güzel vakit geçirmek için para harcayabilirler.

 Çocuğun para ile tanışması okul çağı ile başlar. Kantinden alınabilecek yiyecekler ve içecekler için çocuğa yaşına uygun miktarda cep harçlığı verilmelidir. 

Çocuğa verilen harçlığın çocuk gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Bunlar;
1. Erken yaşta paranın gerçek değerini anlamalarını sağlar örneğin; 1 tl ye ne alabilirim, 10 tl ye ne alabilirim, 50 tl ye ne alabilirim?
2. hesaplamalar ile gelişir.Örneğin; Ne kadar para üstü alacağım?
3. Para biriktirmenin ne kadar zor, harcamanın ne kadar kolay olduğunu öğrenirler.
4. Harçlık aldıkları sürece biriktirdikleri parayı nereye ve nasıl harcayacaklarının planını yapmayı ve nereye harcamaya değer olduğu becerisini geliştirirler.
5. Para ile olan ilişkilerinde kendilerini tanımalarına yardımcı olur. Örneğin para biriktirebiliyor muyum, sürekli para mı harcıyorum veya hesabımı tutma konusuna nasılım?
6. Kendi istediklerini satın alabilen çocuklar her şeyi sürekli yetişkinlerden talep etmekten vazgeçerler.
7. Çocuklar uzlaşmayı ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Örneğin; Çocukların birinde 15 tl kardeşinde ise 5 tl var ise 20 tllik ikisinin de oynayabileceği bir oyuncağı almaya karar verebilirler.
8. Kendi parası olan ve parasını idare etmeyi öğrenen çocuk bağımsızlığa ve kendi kararlarını vermeye adım atar.
9. Harcamalarında hata yapmasına izin verilen ve sonrasında kararının sonuçları üzerinde konuşulan çocuk, paranın değerini ve kendini planlamayı daha iyi öğrenir.
10. Paranın yanlış kullanımı ile eriyebileceğini ama hak ederek çalışarak geri kazanılabileceğini öğrenirler.
11. Çocuklar, paralarını emniyette tutmayı, sadece güvendikleri kişilere ödünç vermeyi hatta yatırım yapmayı dahi öğrenebilirler.
12. Ve son olarak para deneyimlerinde çocuklar güçlü bir çalışma etiği öğrenir ve sizin de sağladığınız maddi olanaklara saygı duymaya başlar.
“Para ancak kazandıktan sonra harcanabilir” mantığını çocuklarımıza kazandırabileceğimiz, kapitalist düzenin kölesi olmayacakları güzel günlere…

7827
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    583