CHP 16 Nisan'da oturma eylemi yapacak..

12.04.2018         

CHP, 16 Nisan Referandumunun yıl dönümünde 81 ilde eşzamanlı oturma eylemine hazırlanıyor. Eylemin, 16 Nisan'da halkın kararının 'Hayır' olmasına rağmen, mühürsüz oy pusulaları ile oyların 'Evet'e çevrildiği gerekçesi ile yapılacağını belirten CHP İl Başkanı Güneşhan; "Eylemimizi, tarihimize mühürsüz seçim olarak geçen 'Halk Oylamasının' yıl dönümü olan 16 Nisan?da yapacağız" dedi.

 Geçtiğimiz yıl 16 Nisan tarihinde Anayasa değişikliği için Referandum yapılmış, Referandum sonucu yüzde 51,41 ‘Evet’,  yüzde 48,59 ise ‘Hayır’’ olarak açıklanmıştı. Referandumun birinci yılında CHP, 81 ilde eş zamanlı olarak oturma eylemi yapacağını açıkladı. Eylemle ilgili olarak halkın oylarının ‘Hayır’dan yana olduğu ancak mühürsüz pusulalar ile oyların ‘Evet’e çevrildiği belirtilirken, CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP’nin Türkiye genelinde yapacağı oturma eylemi hakkında açıklama yaptı. Eylemin 16 Nisan günü 81 ilde eş zamanlı olarak yapılacağını ifade eden Güneşhan, AKP Hükümetinin 20 Temmuz’da sivil bir darbe yaptığını ve OHAL aracılığı ile ülkenin demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden uzaklaştırıldığını dile getirdi. 

 
“Halkın Hayır’ı Evet’e çevrildi”
16 Nisan Referandumunda halkın kararının ‘Hayır’ olmasına rağmen mühürsüz oy pusulaları ile oyların ‘Evet’e çevrildiği söyleyen Güneşhan; “15 Temmuz Darbe girişiminin ardından AKP Hükümeti tarafından 20 Temmuzda sivil bir darbe gerçekleştirilerek, OHAL aracılığı ile ülkemiz Demokrasiden, İnsan Hak ve Özgürlüklerinden adım adım uzaklaştırılmıştır. OHAL koşullarında yapılan 16 Nisan Referandum’u YSK tarafından mühürsüz oy pusulaları yasaya aykırı bir şekilde geçerli sayılarak ‘Hayır’ çıkan Referandum sonuçları baskı ve hile ile ‘Evet’e dönüştürülmüştür. Bu kapsamda tarihimize mühürsüz seçim olarak geçen Halk Oylamasının yıl dönümü olan 16 Nisan günü saat 12.00 ve 13.00 saatleri arasında 81 İl de eş zamanlı olarak, ‘Siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları, Odalar ve Platformlar’ ile birlikte ilimizde Cumhuriyet Meydanında ‘OHAL değil demokrasi’ için kitlesel olarak oturma eylemi yapılacaktır” dedi.       (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER