CHP'de tüm dikkatler il kongresinde

14.12.2017         

CHP?de ilçe kongreleri dün itibari ile sona ererken, gözler önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek İl Kongresine çevrildi. İl Başkan adaylığını için herhangi bir aday açıklamada bulunmazken, CHP içerisindeki güçlü isimlerden İsmet Güneşhan'ın İl Başkanlığını önümüzdeki hafta açıklayacağı öğrenildi.

 CHP’de sonucu en çok merak edilen Merkez İlçe Kongresi  hafta sonu gerçekleşti ve Merkez İlçe Başkanlığına ‘mavi’ listenin adayı Ali Uyanık ve ekibi görevlendirildi. Pazartesi günü Çan, önceki gün Lapseki ve dün de Gökçeada olmak üzere ilçe kongre sürecini tamamlayan CHP’de gözler il kongresinde çevrildi.  Düzenlenen kongrelerin hemen hemen tamamına milletvekilleri, belediye başkanları ve CHP yöneticileri büyük ilgi gösterdiler. Yeni oluşacak yönetimlerin, örgütleri 2019 seçim sürecine hazırlayacak olmaları CHP’deki kongreler sürecine büyük önem kazandırıyor. Seçimleri kazanarak çıkan yeni başkanlar ve yönetim kadroları 2019’da yapılması planlanan yerel seçimler için çaba sarf edeceklerini ifade ederek, tüm ilçe başkanları ilçelerde iktidar hedeflerine ulaşmak adına seçim çalışmalarına start verdiklerini söylediler. Bazı ilçelerde örgütler, mevcut başkanlar ile yollarına devam ederken, bazı ilçelerde ise yeni başkanlar ve yeni yönetimler CHP için çalışacak. Seçimler sonrası görüşlerini aldığımız başkanlar, genel olarak seçim sürecine girdikleri bir dönemde başkan olmanın daha fazla sorumluluk getirdiğini ifade ederek, bu sorumluluk bilinci ile ilçelerinin yerel yönetimini almak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirttiler. 11 Kasım tarihinde başlayarak 12 Aralık tarihinde son bulan kongreler sonunda Merkez İlçe Başkanlığını Ali Uyanık alırken,  diğer ilçelerde ise; Çan’da Ümran Aydın,  Eceabat’ta Muzaffer Övün, Ayvacık’ta Mesut Bayram, Bayramiç’te Mert Uygun, Biga’da Özgür Ceylan, Bozcaada’da Hüseyin Durmuş, Ezine’de Ahmet Serdar Eren, Gelibolu’da Nevzat Kaya, Gökçeada’da Memet Güneşhan, Lapseki’de Abdulkadir Özeren ve Yenice’de Bülent Çakmak başkanlığında yönetim kurulları oluştu.

 
CHP’nin güçlü ismi Güneşhan, adaylığını açıklayacak
Tamamlanan ilçe seçimlerinin ardından ise tüm dikkatler İl Kongresine çevrildi. 30 Aralık-7 Ocak tarihi arasında belirlenmesi beklenen kongre için şu ana kadar resmi olarak herhangi adaylık açıklaması yapılmadı. CHP’nin güçlü isimlerinden Başkanı İsmet Güneşhan’ın başkanlığa adaylığını koyacağı öğrenildi. İlçelerde örgütleri ziyaret edeceği öğrenilen Güneşhan’ın, görevlerine yeni başlayan veya güvenoyu alarak görevlerine devam eden başkan ve yönetimlerle bir araya gelerek istişarede bulunacağı öğrenildi. Güneşhan’ın önümüzdeki günlerde adaylık açıklaması yapacağı ifade edilirken, il başkanlığı için başka bir ismin ise henüz kulislerde yer almadığı bilgisi paylaşıldı. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER