CHP'den GESTAŞ tepkisi; "Atamalar, adil ve eşit olmalı"

25.04.2019         

CHP İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulları tarafından, İl Genel Meclisi çoğunluğu ve İl Genel Meclisi Başkanlık görevinin CHP'de olmasına rağmen, GESTAŞ Yönetim Kuruluna CHP'li başkan dair, hiçbir üyenin getirilmeyerek, atama usulü ile AKP ve MHP'den birer üyenin getirilmesine tepki geldi. Konuya ilgili dün yapılan açıklamada, Meclis Başkanı ve CHP'li herhangi bir üyenin yönetimde olmamasının kabul edilemez olduğu belirtilerek; "Atamalar, halkın demokratik iradesi gözetilerek adil, eşit, objektif ve toplum yararına kullanılmalıdır" denildi.

 İl Genel Meclisi’nde 22 Nisan günü GESTAŞ Deniz Ulaşımı seçimli Genel Kurul yapılmış, Genel Kurul sonunda GESTAŞ yönetimine, Vali Orhan Tavlı tarafından üye çokluğu ve Meclis Başkanlığı CHP’de olmasına rağmen, AKP ve MHP’den birer üyenin atanmıştı. Atamalara CHP’den tepki geldi. Dün, CHP İl Başkanlığı’nda CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, İl Genel Meclisi yeni Başkanı Sadık Göğüsgeren ile İl ve Belediye Meclis üyelerinin katılımı ile basın açıklaması yapıldı.  CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan açıklamasında; “Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait kamu gücü ve yetkilerinin halkın demokratik iradesi gözetilerek adil, eşit, objektif ve toplum yararına göre kullanılmalıdır açıklamasında bulunurken, İl Genel Meclisi yeni Başkanı Sadık Göğüsgeren;  “Birlikte çalışamamamız demek, Çanakkale halkının, Çanakkale kırsalının çok büyük bir zarar görmesi anlamına gelir” dedi.  Çanakkale halkının meclisi yönetme görevinin CHP’li üyelere verdiğini belirten İl Başkanı Güneşhan; “GESTAŞ’ın kuruluşundan beridir, Çanakkale Valisinin atadığı 2 üye halkın ve İl Genel Meclis üyelerinin seçtiği, İl Genel Meclis Başkanı ve Mecliste çoğunluğu bulunan partiye mensup bir İl Genel Meclis üyesinden ibaret olmuştur. Son yapılan GESTAŞ Genel Kurulunun da Sayın Valinin önerdiği Yönetim Kurulu listesinde bu silsile ve teamül bozulmuş, Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclis Başkanı yer almadığı gibi bir başka CHP’li İl Genel Meclis üyelerine de yer verilmemiştir. Bu kabul edilebilir ve anlaşılabilir bir durum değildir” dedi. Konuyla ilgili Vali Tavlı ile iyi niyetli görüşmelerin devam ettiğini belirten İl Genel Meclisi yeni Başkanı Göğüsgeren ise; “İnsanların hizmetlerden faydalanamaması noktasında, hizmetlerin kitlenmesi konusunda düşüncelerimiz yok. Ancak GESTAŞ konusu İl Genel Meclisi’nin haricinde Çanakkale kamuoyunun çok ilgi duyduğu bir konu. Bayramiç’in, Çan’ın en ücra köşelerinde GESTAŞ konuşuluyor. Bu konuda eğer yönetimde yer alabilseydik belki de birçok söylentinin de önüne geçebilecek gözlemlerimiz olabilirdi” dedi.

 
“Kabul edilemez”
GESTAŞ yeni yönetiminde CHP’li üyelere yer verilmemesini eleştiren İl Başkanı Güneşhan; “Dün, TBMM’nin açılışının 99. Yılını hep beraber kutladık. TBMM halkın idaresinin temsil edildiği bir meclistir. Milli irade saraydan alınıp halka verilmiştir. Sonucunda demokrat bir parlamenter sistem olan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır.  İl Özel İdaresi, il çapında özellikle kırsal alanlarda ilin kaynaklarının kullanıldığı önemli bir yerel yönetimdir. Bu yerel yönetim, halkın oylarıyla seçilen İl Genel Meclisi tarafından yönetilir. Son yapılan seçimlerde Çanakkale halkı tüm ilçe ve köyler dahil önümüzdeki 5 yılda İl Özel İdaresini yönetme görevini 34 Meclis üyesinden 18’ini CHP li üyelere vererek meclis çoğunluğunu Cumhuriyet Halk Partisine vermiştir. Başta Sayın Vali olmak üzere herkes halkın seçimlerde gösterdiği demokratik tercihine saygı duymak zorundadır.  22 Nisan 2019 Pazartesi günü GESTAŞ Deniz Ulaşımı seçimle Genel Kurulu yapılmıştır. GESTAŞ yüzde 99,87 hisse oranıyla İl Özel İdaresine aittir. Sayın Vali’nin GESTAŞ Yönetim Kurulunda yer alacak 2 üye atama yetkisi bulunmaktadır. Sayın Vali’nin kanunen atama yetkisinin bulunması bu yetkinin sınırsız keyfi, adaletsiz, öznel ve siyasi tercihler gözetilerek kullanılabileceği anlamına gelmez.  Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait kamu gücü ve yetkilerinin öznel değil, halkın demokratik iradesi gözetilerek adil, eşit, objektif ve toplum yararına göre kullanılmasıdır” dedi.
  
“Kabul edilebilir ve anlaşılabilir bir durum değildir”
Güneşhan; “GESTAŞ’ın kuruluşundan beridir, Çanakkale Valisinin atadığı 2 üye halkın ve İl Genel Meclis üyelerinin seçtiği, İl Genel Meclis Başkanı ve Mecliste çoğunluğu bulunan partiye mensup bir İl Genel Meclis üyesinden ibaret olmuştur. Son yapılan GESTAŞ Genel Kurulunun da Sayın Valinin önerdiği Yönetim Kurulu listesinde bu silsile ve teamül bozulmuş, Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclis Başkanı yer almadığı gibi bir başka CHP’li İl Genel Meclis üyelerine de yer verilmemiştir. Bu kabul edilebilir ve anlaşılabilir bir durum değildir. Sayın Valinin böyle bir yönetim kurulu listesini hazırlaması gerekçesini Çanakkale kamuoyu sabırsızlıkla beklemekte, bu konuda herkesi tatmin edecek bir açıklama Sayın Vali den beklenmektedir.  Yapılan Genel Kurulda da belirtildiği üzere GESTAŞ geçtiğimiz dönemi 9 milyon TL zarar ile kapatmıştır. Ayrıca, GESTAŞ usulsüzlük iddiaları, gemi arıza ve kazaları ulaşım güvenliğini sağlayamaması gibi iddialarla kamuoyunun gündemine defalarca gelmiştir. Hepimizin çok iyi bildiği kötü yönetim idealarıyla gündeme gelen Çanakkale halkının parasıyla kurulmuş GESTAŞ asli görevlerinden başka işlere sponsor olarak zarar ettirilmiştir” dedi.  
 
“Yönetim zafiyeti ayyuka çıkmış olan GESTAŞ’da yeni kadrolar önem arz etmekte”
Sayıştay raporlarına değinene Güneşhan; “Sayıştay’ın 2015-2016 denetim raporlarında açıkça belirtildiği gibi şirketin ana sözleşmesinin ve ana faaliyet konusunun dışında işler yaptığı bu işlere yapılan harcamalara ana faaliyet amaçlarını gerçekleştirmesine engel olacak boyutta olduğu tespit edilmiştir. Raporlarda şirket personelinin şirket dışında diğer kuruluşlarda görevlendirildiği, faaliyet alanı dışında araç tahsis edildiği, şirket faaliyeti dışında yapılan seyahatlerin masraflarının ödendiği tespit edilmiştir. Türk Lirası ile para kazanıp, döviz ile gemi kiralama gibi giderler yapılarak şirket zarar ettirilmiştir. Sosyal faaliyet adı altında yapılan faaliyetlerle asli görevlerini yerine getirilemez hale gelmiştir. 2017 yılına ait Sayıştay Denetleme Raporu ise 2018 yılının Eylül ayında yayınlanması gerekirken, hala yayınlanmamıştır, kamuoyuna duyurulmamıştır.  Dolayısıyla yönetim zafiyeti ayyuka çıkmış olan GESTAŞ da yeni kadrolar büyük önem arz etmekteyken, Sayın Valilinin, Çanakkale halkının çoğunluklu demokratik tercihlerini gözetmeksizin atama yetkisini kullanması açıklanmaya muhtaçtır” dedi.
  
“Birlikte çalışamamamız demek, Çanakkale halkının zarar görmesi demek”
İl Genel Meclisi yeni Başkanı Göğüsgeren ise konuyla ilgili; “Biz göreve geldiğimizde, Vali Bey ve kamuyla beraber çalışmak üzere olduğumuzu bilerek geldik. Bu konuda da halen iyi niyetimizi korumaya çalışıyoruz. Burada bizim GESTAŞ Yönetim Kurulu’nda bulunmamızın asıl önemli olan kısmı birlikte ne kadar çalışabileceğimiz anlamındaki iyi niyetimizi koruyabilmek. Bu konuda yine Vali Bey ile iyi niyetli görüşmelerimiz devam edecek. Çünkü birlikte çalışamamamız demek, Çanakkale halkının, Çanakkale kırsalının çok büyük bir zarar görmesi anlamına gelir. Biz bu konuda bu düşüncede değiliz. İnsanların hizmetlerden faydalanamaması noktasında, hizmetlerin kitlenmesi konusunda düşüncelerimiz yok. Ancak GESTAŞ konusu İl Genel Meclisi’nin haricinde Çanakkale kamuoyunun çok ilgi duyduğu bir konu. Bayramiç’in, Çan’ın en ücra köşelerinde GESTAŞ konuşuluyor. Bu konuda eğer yönetimde yer alabilseydik belki de birçok söylentinin de önüne geçebilecek gözlemlerimiz olabilirdi. Diğer şekilde inceleme komisyonunun kurulması kararanı verdikten sonra bunu komisyonda değerlendireceğiz. Göreve geldiğimiz günden bu yana bu konudaki altyapı ve teknik çalışmalarımız çeşitli heyetlerimiz ile devam ediyor. Biraz daha bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu konuda Vali beye verilen yetkilerin kararnamelerin olduğu söyleniyor. Bunları da araştıracağız ve bu şekilde kamuoyuna açıklamalarımızı eksiksiz yapmamız lazım. Alt yapımızı tamamlamaya ve komisyon çalışmalarımızı tamamlamaya biraz zaman var. Bunlarla tekrar karşınıza çıkacağız” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER