CHP'li Ceylan, sözleşmeli askerler için kadro istedi

18.01.2023         

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, "Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz" sözlerine yer vererek sözleşmeli memurların kadroya alınmasına da kapsayan kanun teklifinin görüşmelerinde sözleşmeli askerler için kadro istedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda uzman çavuşlara kadro verilmesini teklif ederken, "Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz arkadaşlar. Terörle mücadelede her daim en ön saflarda mücadele eden, sınır ötesi operasyonlarda akla ilk gelen unsurlarımızın göz bebeği uzmanlarımıza daha fazla önem vermeliyiz" diye konuştu. CHP`nin Kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bulunan muvazzaf uzman erbaş, onbaşı ve çavuş kadrolarına atanırlar, aynı unvanlı kadro olmaması halinde ise anılan kurumların kadro cetvellerini Cumhurbaşkanınca belirlenen kadrolara atanmasına ilişkin önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.
 
"Personel uzmanlarımıza daha fazla önem vermeliyiz"
CHP`li Ceylan, üyesi olduğu Millî Savunma Komisyonuyla ilgili uzman er ve erbaşların sesini duyurmak istediğini ifade ederek, "Teklif, bu hâliyle pek çok sözleşmeli çalışanımızı maalesef kapsamıyor, pek çok kesimden vatandaşlarımız bize ulaşarak kadro taleplerini iletmemizi istiyor. Bu kanuni düzenlemenin otuz yedi yıldır biriktirdiği bir sorun bugün Komisyonumuzun önergemize vereceği destekle çözüme kavuşabilir" diye konuştu. Özgür Ceylan, 1986 senesinde çıkarılan Uzman Erbaş Kanunu`yla Türk Silahlı Kuvvetleri`nin erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş personel ihtiyacını karşılama hedefinin amaçlandığını hatırlatarak "Uzman çavuşların 55 yaşına kadar çalışmalarının sağlanması ve 40 yaş üstü uzman çavuşlardan komando birliklerinde görev yapanlara kadro verilmesi düzenlemesi eksiklikler taşımış olmasına rağmen partimiz tarafından desteklenmişti. Vatan savunmasının sözleşmesi olmaz arkadaşlar. Terörle mücadelede her daim en ön saflarda mücadele eden, sınır ötesi operasyonlarda akla ilk gelen unsurlarımızın göz bebeği personeli, personel uzmanlarımıza daha fazla önem vermeliyiz" diye belirtti.
 
"Tek dertleri kadro değil"
Özgür Ceylan, uzman çavuşların ve diğer sözleşmeli askeri personelin de eşleri, çocukları, ana babaları olduğunu belirterek, "En ağır şartlarda görev yapan bu gençlerimize devletin kadro hakkını çok görmesi kabul edilemez. Amasız, fakatsız, tüm branşlardaki uzman çavuşların kadro görevlerine atanması daha fazla gecikmeksizin yerine getirilmelidir" dedi. Uzman çavuşların farklı sorunları da olduğunu dile getiren Ceylan, "Evet, kadro işin en can alıcı kısmı. Yıllardır çözülmemiş bir mesele de astlık üstlük münasebetlerinin dahi düzenlenmemiş olmasıdır. İçişleri Bakanlığına bağlı komutanlıklarda görevli uzman erbaşların TSK İç Hizmetleri Yönetmeliği`ne mi, yoksa Jandarma ve Sahil Güvenlik Hizmet Esasları Yönetmeliği`ne mi, yoksa her ikisine mi tabi oldukları netleştirilmelidir. Söz konusu personelin göreve başladıktan sonra atama ve tayinlerde kadrolu personele göre garnizon hizmet sürelerinde farklılıklar bulunmaktadır. Sözleşmeli personelin görev esnasında sağlık problemleri yaşaması durumunda muharip görevlerden alınarak kadrolu personel gibi yardımcı hizmetlerde kullanılmadığı, sözleşmelerinin feshedildiği bilinmektedir" diye belirtti. 
 
"Kahraman güvenlik personelimize karşı kadro, bu milletin borcudur"
CHP`li Ceylan sözlerini şu şekilde sürdürdü, "Vatan savunmasında ve terörle mücadelede kadrolu personelle aynı koşullarda görev yapan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin Türk Silahlı Kuvvetlerinde tecrübe aktarımı için de faydalı olacaktır. Bir emirle gözünü dahi kırpmadan ölüme giden, dünyanın en zor mesleğini icra eden kahraman güvenlik personelimize karşı kadro, bu milletin borcudur. Anayasa`mızda yer alan eşitlik ilkesine uygun şekilde vatan savunmasında görev yapan personel arasında eşitsizliğin giderilmesi bakımından Milletvekilimiz Murat Bakan`ın kanun teklifinin bu teklifle birleştirilmesini, teklifimize destek vermenizi bekliyoruz. Gelin, burada hep birlikte terörle mücadelede en fazla şehit veren uzman çavuş camiamızın kadro isteklerini yerine getirelim diyor, tüm grupların desteğini bekliyorum" diye konuştu.
(Nevin Yüksel)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER