CHP 96'ıncı kuruluş yıldönümünü kutladı

10.09.2019         

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin 96'ıncı kuruluş yıldönümü dolayısı ile CHP İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk büstüne çelenk sunuldu. Çelenk sunma töreninde konuşan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan; "Bugün biz burada, Ülkemizi kurtaran ve kuranlar olarak 96'ncı kuruluş yıl dönümümüzü kutlamanın onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

 CHP, 96’ıncı kuruluş yıldönümünü düzenlenen çelenk sunma töreni ile kutladı. CHP  il örgütü tarafından törene, CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP YDK üyesi Serdar Soydan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan,  Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile ilçe ve belde belediye başkanları, İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ile il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri ile CHP’li vatandaşlar katıldılar. Atatürk büstüne çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti. Törende konuşan İl Başkanı Güneşhan, 96’ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve haklı gururunu yaşadıklarını belirterek CHP’nin kuruluş tarihini anlattı. CHP’nin dünyanın en köklü ve Türkiye’nin en eski siyasi örgütlenmesi olduğunu ifade eden Güneşhan; “CHP, kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir” dedi.  CHP’nin huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatı olduğunu belirten Güneşhan;  “Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan Cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır” ifadelerini kullandı. Güneşhan; “Bugün biz burada ülkemizi kurtaran ve kuranlar olarak 96.ncı kuruluş yıl dönümümüzü kutlamanın onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz.   Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş savaşı yıllarında ‘Milli Mücadeleyi’ yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla kurulan ‘Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olarak, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından, 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. Çünkü ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden ülkenin geri kalmışlığını ve çöküş tehlikesini ortadan kaldırmak, çağdaş bir toplum yaratmak amacıyla devrimler yapmak istiyordu. Bu amaçlara ulaşmak ise ancak gücünü halktan alan bir siyasi parti ile mümkün olabilirdi. Partimiz daha sonra 1924 yılında ”Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. 1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik CHP`nin dört temel ilkesi olarak benimsendi. 1935 yılında ise Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklenerek partinin temel ilkeleri altıya çıkarıldı. Bu ilkeleri simgeleyen altı ok da, CHP`nin simgesini oluşturdu” dedi.

 
“Dünyanın en köklü ve Türkiye’nin en eski siyasi örgütlenmesidir”
Güneşhan; “CHP; Kapitülasyonlar sonucu emperyalist ülkelerin pazarı durumuna düşmüş bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü ve Türkiye’nin en eski siyasi örgütlenmesidir. CHP, kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve Eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren partimiz, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etti. 2. Dünya savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşmesi sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. Partimiz 1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme ve sanayileşme gibi dinamikler kapsamında ‘ortanın solu’ nu benimsemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen partimiz bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağladı” dedi.
 
“Cumhuriyet kazanımlarının savunucusuyuz”
CHP’nin Cumhuriyet kazanımlarının savunucusu olduğunu belirten İl Başkanı Güneşhan; “Türkiye’nin birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan Cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır. 96 yıllık şanlı geçmişiyle ulu bir çınar olan CHP,  birlik ve bütünlüğü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk’ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir. Ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk benim iki önemli eserim var demiştir. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisidir. CHP bu ülkenin güvencesidir. Sigortasıdır. CHP si var oldukça Türkiye Cumhuriyeti de ilelebet payidar kalacaktır” dedi. 
 
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96.yıl dönümü kutlu olsun”
Güneşhan; “Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve rahmetle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96.yıl dönümü kutlu olsun” dedi.        (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER