CHP Milletvekili Erkek; "Vergi Cenneti ülkelerinden yüzde 30 vergi alınmıyor..."

10.11.2017         

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, para transferi yapıldığı takdirde yüzde 30 oranında vergi alınması gereken vergi cenneti ülkelerden, bu ülkelerin hangileri olduğu belirlenmediği için boşluk olduğu ve Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yakınları tarafından bu boşluktan yararlanılarak kurulan şirketler aracılığı ile vergi ödenmediğini iddia etti.

 CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 2006 yılında para transferi yapıldığı takdirde yüzde 30 oranında vergi alınması gereken vergi cenneti ülkelerden, bu ülkelerin hangileri olduğu belirlenmediği için boşluk olduğu ve Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın yakınları tarafından bu boşluk yararlanılarak kurulan şirketler aracılığı ile vergi ödenmediğini iddia etti. Erkek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “2006`da kabul edilen bir yasaya göre, vergi cenneti ülkelerdeki şirketlerine (Paradise Papers`ta yer alan off-shore şirketlerine) para transferi yapanlardan yüzde otuz vergi alınması gerekiyor. Vergi cenneti ülkelerin listesini belirleme görevi de Bakanlar Kurulunda. 2006`dan bu yana yasaya rağmen hangi devletlerin vergi cenneti sayılacağı belirlenmediğinden büyük bir vergi kaybına bilinçli olarak yol açılıyor. Yerli ve Milli Cumhurbaşkanı ve Başbakan`ın yakınları da bu boşluktan yararlanarak vergi cennetlerinde birçok şirket kurmuşlar; ailece yönettikleri devletimize de vergi ödemekten kurtulmuşlar” dedi.  

Vergi cennetlerindeki şirketlerin ve ortaklarının araştırılması için TBMM`nde verilen araştırma önergesi de AKP oyları ile reddedildiğini dile getiren Erkek; “Binali Yıldırım`ın oğullarının Malta`da kurduğu beş şirket de açığa çıktı. Tablo vahim ve çok nettir. İktidar sahipleri gaflet dalalet ve hıyanet içindedir. Her gün vergi zamlarıyla büyük açıkları kapatmaya çalışanlar, haram ve israf girdabında etik değerlerini yitirenler, bütün sorumluluğu vatandaşın üzerine yükleyenler, memleketin değil şahsi ikballerinin derdine düşmüştür. Vergi cennetlerindeki şirketlerin ve ortaklarının araştırılması için dün TBMM`nde verilen araştırma önergesi de AKP oyları ile reddedilmiştir! Hükümet, derhal istifa etmelidir! Cumhuriyet Savcıları, Maliye Müfettişleri, Etik Kurul görevini yapmalıdır. Kendilerine bu dünyada cennetler oluşturanlar, ağır vergiler altında ezilen vatandaşa öbür dünyada cennet vaat etmektedir. Bu kadar yüzsüzlük, kabul edilebilir ve kaldırılabilir bir durum değildir. Yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz diyerek iktidara gelenler; bırakın mücadele etmeyi, üç Y`yi, dört Y yapmışlar. Ülkemiz, bu kadar basiretsizliği ve siyasi ahlaksızlığı hak etmemektedir” dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER