CHP, demokrasi ve insan hakları partisidir"

10.09.2021         

CHP İl Örgütü 98'inci kuruluş yıl dönümü dolayısı ile Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Düzenlenen törende konuşan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural; "CHP, avukatlık bürolarında hazırlanan, bir dilekçeyle kurulan bir parti değildir. CHP dünyanın en eski ve en köklü ve demokrasi mücadelesi veren tüm toplumların örnek aldığı bir demokrasi ve insan hakları partisidir..." dedi.

CHP İl Örgütü CHP`nin 98`inci kuruluş yıl dönümü nedeni ile çelenk bırakma töreni düzenledi. Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen törene, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP YDK üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ile CHP`li üyeler katılım gösterdi. İstiklal Marşı, Saygı Duruşunun ardından Atatürk Anıtı`na çelenk sunumu gerçekleşti. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, 98`inci yıl dönümü nedeni ile yaptığı konuşmada; "CHP, kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir" dedi. 
"Kuvayı Milliye`nin azmini, yüreğimizde taşıyoruz"
Ural konuşmasında; "Bugün bizim en mutlu günümüz. 98 yıl önce resmen kurulan Cumhuriyet Halk Partisi yaşamını, aynı kararlılıkla, aynı özveriyle, aynı duruşuyla ve daha da güçlenerek sürdüğüne tanık olmak bizler için büyük bir onur ve mutluluktur. Temelleri 4 Eylül 1919`da Sivas Kongresinde atılan Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş savaşı yıllarında "Milli Mücadeleyi" yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla kurulan "Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti"nin devamı olarak, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından, 9 Eylül 1923`te "Halk Fırkası" adıyla kurulmuştur. Halk Fırkası daha sonra 1924 yılında "Cumhuriyet Halk Fırkası", 1935 yılında ise "Cumhuriyet Halk Partisi" adını almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi`nin bugünkü mirasçıları olarak, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti`nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye`nin işgal orduları karşısındaki azmini, 98`inci kuruluş yıl dönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz" dedi. 
"CHP, dilekçeyle kurulan bir parti değildir"
CHP`nin gerçekleştirdiği atılımları sıralayan Ural; "CHP; Kapitülasyonlar sonucu emperyalist ülkelerin pazarı durumuna düşmüş bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşunu gerçekleştiren, dünyanın en köklü ve Türkiye`nin ilk siyasi örgütlenmesidir. CHP; kurucumuz ve ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve Eğitim gibi, toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye`yi biçimlendiren partimiz, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine de öncülük etmiştir. 2. Dünya savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye`nin demokratikleşmesi sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. Türkiye`nin birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, çevrenin, doğanın, yaşamın, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır. Dolayısıyla partimiz CHP sıradan bir parti değildir. CHP, avukatlık bürolarında hazırlanan, bir dilekçeyle kurulan bir parti değildir. CHP dünyanın en eski ve en köklü ve demokrasi mücadelesi veren tüm toplumların örnek aldığı bir demokrasi ve insan hakları partisidir. Bir sosyal devlet partisi ve Bağımsızlığı ilke edinen bir partidir. Köklerini Kuvayı Milliyeden alan ve gücünü hak, hukuk, adalet mücadelesi veren halktan almış bir partidir. 98 yıllık şanlı geçmişiyle ulu bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partisi, birlik ve bütünlüğü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk`ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir" dedi. 
"Türkiye`nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecek"
Ural son olarak; "Değerli CHP`li yol arkadaşlarım; Kurucumuz olan Mustafa Kemal Atatürk`ün önünde; Oligarşi düzenine mahkum edilen, yoksullaştırılan ve halktan uzaklaşarak saraydan yöneten tek adamın dayattığı rejimin karşısında tek amacımız; Atamızın ve silah arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağımıza, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye`yi inşa etmek için mücadeleyi bırakmayacağımıza, Atamızın İlke ve devrimleri ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza, mücadelemizi hakimiyetin kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürdüreceğimize söz veriyoruz. CHP, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi özümsemiş parti olarak, Türkiye`nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir. CHP olarak 98. Yılımızda 9 Eylül 1923`te yakılan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, hiç dinmeyen coşku ve kararlılığımızla eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve halkımızla paylaşan, gelişmiş ve aydınlık bir Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşıyacağımıza olan inancımla Partimizin 98.kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve özlemle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu`na da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz" ifadelerine yer verdi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER