ÇTB Başkanı Üzen; "Arabulucuk ile iş dünyası rahat nefes alacak"

27.12.2017         

İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk 1 Ocak tarihi ile yürürlüğe girecek. Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Başkanı Kaya Üzen konu ile ilgili değerlendirme yaprak, yasa ile iş dünyasının yükününü hafifleyeceğini söyledi.

 İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk kanununun 1 Ocak itibari ile yürürlüğe gireceği açıklandı. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan ÇTB Başkanı Kaya Üzen, arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurguladı.  Arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususları tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını belirten Üzen; “İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarken bu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir” dedi. Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Üzen, kanunun çımasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 
“Anlaşılamaması durumunda mahkemeye başvurulacak”
Üzen düzenleme ile ilgili;  “İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeye başvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu ile yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır” bilgilendirmesinde bulundu. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER