Çanakkale'nin emekçi kadınları

08.03.2020         

Çanakkale Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile organize edilen, kentte hem evinde hem işinde hem de sokakta var olan, "kadınları özgür kent" mottosunu yaşatan kentin emekçi kadınlarının fotoğraflarından oluşan sergi ilk günden büyük bir ilgi ile karşılandı.

 Çanakkale Belediyesi’nin düzenlediği, “Çanakkale’nin emekçi kadınları” fotoğraf sergisi dün Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde açıldı. Çarşıda pazarda, işyerinde evinde, kentin sokaklarında var olan emekçi kadınların fotoğraflarından ve yaşam kesitlerinden oluşan sergi büyük ilgi gördü. Vizyonlarından birini de “Kadınları özgür kent” olarak belirleyen Çanakkale’de, bu ilke yaşatan, güçlenmesini sağlayan emekçi kadınların fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Çanakkale Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Özlem Eryiğit, Sergi Küratörü ve Gazetemiz Çanakkale Olay’ın sahibi Aynur Ganiler, belediye meclis üyeleri, sergide yer alan kadınlar, kadın dernekleri ve Çanakkaleli kadınlar katıldı. Serginin açılışında konuşan “Çanakkale’nin emekçi kadınları” fotoğraf sergisi Küratörü ve Gazetemiz Çanakkale Olay’ın sahibi Aynur Ganiler, Çanakkale’nin kadın kenti olduğunu vurgulayarak, “Bugün, üzerine basa basa söylüyorum, Emekçi Kadınlar Günü… Biz de bir ekip olarak bu anlamlı günde bir etkinlik yapalım istedik. Çanakkale’nin emekçi, yürekli, güzel kadınlarını bir araya getirelim, tabiki ulaşabildiğimiz ölçüde, bu sergiyi düzenleyelim dedik. Çarşıda pazarda, evinde, sokaktaki kadınlarına ulaşmaya çalıştık. Şunu gördüm, Çanakkale’nin kadınları çok yürekli. Gerçekten, çok gururlandım. Bu projede sahada çalıştım, birebir temas ettim. Her birinin hikayesi çok farklı, çok özeller. Mesela, Pazarda Yasemin ile tanıştım. Çok özel bir kadın. Rahatsızlığı bulunan çocuğu için Bozcaada reçelleri yapıp satıyor. Sibel var mesela, orada, pazardaki kadınlarla örgütlenmişler. Orada giysi dikiyorlar, giysiden kalan parçalarla çantalar dikiyorlar. Aralarında Durgül hanım var. O da onlara yemek yapıyor ve dağıtıyor. Ayrıca şu beni çok duygulandırdı; bunların bir bölümünü sokak hayvanları için ayırıyorlar. Çarşıda emektar kadınlarımız var. Çanakkale gerçekten, hem barışın kenti, hem özgürlüklerin kenti, hem de kadın kentidir. Gittiğim her yerde çok güzel kadınlarla tanıştım, hepsiyle çok gururlandım, birebir temas etmekten de mutlu oldum. Bu sergiyi hep birlikte yaptık. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” dedi. 

 
“Çanakkale dişi bir kenttir”
Serginin açılışında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın eşi Hale Gökhan ise; “Öncelikle tüm kadınların, Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Harika bir sergi olmuş. Ben hep söylerim; Çanakkale dişi bir kenttir. Son 48 saatte de bu dişiliği çok güzel hissettim, gurur duyuyorum” dedi. Konuşmaların ardından sergide yer alan fotoğraflar katılımcıların beğenisine sunuldu. Sergiyi gezen sanatseverler, Çanakkale’nin emekçi kadınlarının fotoğraflarının yer aldığı eserleri ilgiyle incelediler.             (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER