Çanakkale Akıllı Kent projesi yola çıkıyor

24.02.2017         

Kale Grubu, Türkiye Bilişim Vakfı, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Çanakkale'nin "akıllı şehir" vizyonuna katkı vermek üzere işbirliğine gidiyor. "Çanakkale ile Akıllı Geleceğe" sloganıyla yürütülecek Aklım Fikrim Çanakkale projesi için taraflar arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İşbirliği anlaşması sonrasında Akıllı Kent Çanakkale projesi ekibi Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı ziyaret ederek proje hakkında bilgilendirmede bulundu.

 Akıllı Kent Çanakkale projesi, İstanbul-İzmir aksında kalan ve adına altın çember denilen bölgede yer alan Çanakkale’nin “akıllı şehir” olma yolunda atması gereken adımları, tüm yerel paydaşlarla birlikte belirlemeyi ve ortaya bir yol haritası çıkarmayı amaçlıyor. Projenin saha ve raporlama çalışmalarını, bu alanda yetkinliği ile tanınan Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü yapacak. Proje kapsamında ilk aşama olarak Çanakkale’nin ‘akıllı şehir’ kriterlerine göre mevcut durumu tespit edilecek. İkinci fazda yerel paydaşların desteği ile ihtiyaçlar ve öncelikler belirlenecek. Çalışma sonucu ortaya çıkacak akıllı şehir vizyonu, uygulama için kamuoyu ve karar vericilerle paylaşılacak. Bu proje ile Çanakkale’nin yaşana bilirliğine ve sürdürülebilirliğine teknoloji aracılığı ile katkıda bulunarak rekabet gücünü yükseltebilmek ve “akıllı şehir” kavramının farkındalığını artırmak yoluyla,  Çanakkale’nin akıllı şehre dönüşümünün hızlandırılmasına ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmak amaçlanıyor. Kale Grubu, Türkiye Bilişim Vakfı, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü işbirliğinde üretilen Akıllı Kent Çanakkale projesi kapsamında yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere dün proje ekibi Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti. Ziyarete Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla, Özdeyiş Çetin ve Ali Sürücü de katılım gösterdi.  Akıllı Kent Çanakkale projesi ekibi ziyarette süreç içerisinde gerçekleştirecekleri çalışmalar ve bilgilendirme toplantıları hakkında Başkan Gökhan’a bilgilendirmelerde bulundular.

 
“Şehrin hayat standardını yükseltecek”
Kale Grubu, Türkiye Bilişim Vakfı, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Çanakkale ile Akıllı Geleceğe” sloganıyla yürütülecek olan Aklım Fikrim Çanakkale projesine imza atan gruplar, Başkan Gökhan’a gerçekleştirilen ziyaret öncesinde anlaşma hakkında açıklamada bulunmuşlardı.  Projenin ana paydaşı olan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Çan’da filizlenip yeryüzüne yayılan Kale Grubu’nun, bu projeleri doğduğu şehre vefa borcunu ödemek için bir görev saydığını söyledi. Bugüne kadar Piri Reis Sergisi’nden Çanakkale’nin Evlatları’na kadar şehrin ruhunu yansıtan pek çok projeyi gerçekleştirdiklerini belirten Zeynep Bodur Okyay, “Çanakkale 1915 Köprüsü ile birlikte bu şehir daha ulaşılabilir bir cazibe merkezine dönüşecek. Bu dönüşümün, şehrin hayat standardını yükseltecek bir ortak akılla gerçekleşmesi çok önemli. Eğer bunu başarabilirsek Çanakkale, hayal ettiğimiz gibi, tüm dünyanın odağındaki bir barış şehri haline gelebilir. Bu nedenle Çanakkale’nin ‘Akıllı Şehir’ vizyonuna katkı vermeyi çok önemsiyoruz” dedi. 
 
“Dünyanın başarılı örneklerine Çanakkale de katılabilir”
Ülkemizin nüfusunun 80 milyona yaklaştığını, il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranının yüzde 92’yi aştığını söyleyen Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı; “Bugün dünya nüfusunun yarıdan biraz fazlası şehirlerde yaşıyor. 300 büyük şehir, dünyadaki zenginliğin (GDP) yarısını yaratıyor. Sadece bu kadar veri dahi, şehirlerin nasıl bir kapasite sorunuyla karşı karşıya olduğunu göstermeye yeter. Nüfus artışı, bununla oluşan hizmet talebi artışı, yerel yönetimlerin hizmet arzının yetmemesi, hükümetlerin mali kaynaklarının zorlanması, günümüzün çözüm bekleyen bir gerçeği. Bu çözüm, şehirleri ‘akıllı’ yapmakla sağlanabilir. Yerel yönetimler, sınırlı kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yaparak, bu yatırımların sonucunda tasarruf sağlayarak, sundukları hizmetin kalitesini yükseltebilir, yenilikçilikle, sürdürülebilir gelişime yatırım yapabilir. Dünyanın başarılı örneklerine Çanakkale de katılabilir” dedi.
 
“Diğer şehirlere örnek olmasını arzuluyoruz”
Proje hakkında açıklamada bulunan Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli ise; “Şehirlerin, karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmek için gereken Akıllı Şehirlere dönüşüm sürecinin sistematik olarak ele alınmasına ve ilgili projelerin bu doğrultuda geliştirilip, önceliklendirilip uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Çanakkale’mizin, kendi ölçeğindeki diğer şehirlere örnek olmasını arzuluyoruz. Bu dönüşüm yolculuğunu, ilgili kurumlarla, ortak akıl çerçevesinde geliştireceğimiz işbirliğiyle gerçekleşebilmesinden de büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. 
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    683
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    615