Çanakkale, bayramı böyle yaşadı

26.08.2018         

Çanakkale, Kurban Bayramı hareketliliğine sahne oldu. Kentin sosyal yaşam alanları, caddeleri ve sokakları bayram telaşına kapılan vatandaşlarla doldu. Bir başka bayram telaşı ise, bayramın ilk günü kurban kesim alanında oldu.

 Kurban Bayramı, tüm zenginlikleriyle kenti sardı. Kent, Kurban Bayramı dolayısıyla 9 günlük tatile çıkarken, şehirde kalmak isteyen vatandaşlar, kentin sosyal yaşam alanlarını doldurdu. Kentli vatandaşlar, Kurban Bayramı’nın ilk gününü kurban kesim alanında geçirdiler. Kurban kesim telaşı, vatandaşların yanı sıra hayvancıları da sardı. Hayvan pazarı, günün ilk saatlerinde doldu. Vatandaşlar, aldıkları hayvanları yetkililere kestirerek evlerine götürdüler. Kurban Bayramında hayvan pazarının yanı sıra kentin sosyal yaşam alanları da hınca hınç doluydu. Özellikle Çanakkale Belediyesi’nin son yıllarda kentliler için düzenlediği Güzelyalı Halk Plajı ve Güzelyalı Piknik Alanı, vatandaşların bayram boyunca uğrak yeri oldu. Vatandaşlar gündüz denize girerek serinlerken, akşam saatlerinde de Piknik Alanında mangal yapmayı tercih ettiler. Bayram dolayısıyla akraba, eş, dost ve tanıdıklarını Piknik Alanında misafir eden vatandaşların mutluluğu yüzlerinden okundu. 

 
Trafik güzergahı değişti
Kurban Bayramının vazgeçilmezi olan trafik yoğunluğu, bu yıl da devam etti. Çevre illerden kente gelerek bayram ziyareti düzenleyen vatandaşlar, trafik yoğunluğu sebebiyle zor anlar yaşadılar. Trafik yoğunluğuna, kent dışına çıkacak olan araç sürücüleri de eklenince trafik, ‘çile’ oldu. Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğünce görevlendirilen trafik polisleri, trafiğin kontrolünü sağlamaya çalıştılar. Her yıl Demircioğlu Caddesi’nde yaşanan yoğunluk, bu yıl Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinde yaşandı. Trafik yoğunluğunun Demircioğlu Caddesi üzerinde yaşandığı zamanlarda, kente misafir olarak gelen ya da kentten gidecek olan araç sürücülerinin yanı sıra kentli sürücüler de durumdan olumsuz etkileniyordu. Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü, bu yıl trafik güzergahını değiştirerek kent içi yoğunluğu da hafifletmeye çalıştılar. Demircioğlu Caddesi üzerinden feribota geçecek olan araç sürücülerinden, yeni güzergahı takip etmeleri istendi. Demircioğlu Caddesi üzerinden feribota geçecek olan araç sürücüleri de Demircioğlu Caddesi üzerinde bulunan Aygaz Kavşağından Eski Devlet Hastanesi’ne doğru yöneldiler. Hastane kavşağından ‘U’ dönüşü yapan sürücüler tekrar Demircioğlu Caddesi’ne bağlanarak Kayserili Ahmet Paşa Caddesi istikametini takip ettiler. Kayserili Ahmet Paşa Caddesi boyunca ilerleyen sürücüler Golf Aile Çay Bahçesi kavşağından tekrar ‘U’ dönüşü yaparak belirlenen feribot kuyruğunu takip ettiler. 
(Yusuf Sonkurt)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER