Çanakkale geleceği için sandık başına gitti

17.04.2017         

Türkiye genelinde milyonlarca seçmen Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren 18 maddelik yeni Anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gitti. Referandumda, yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullandı. Ülke genelinde olduğu gibi binlerce Çanakkaleli de ülkenin geleceğini etkileyecek olan Anayasa değişikliği oylaması için sabah 8:00'den itibaren oy kullandı. Çanakkale Milletvekilleri ve Belediye Başkanları il ve ilçelerde oylarını kullandı.

 

Başkan Gökhan; “Ortak çözümler için çaba gösterelim”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan ile birlikte Anayasa referandumunda oy kullanmak için sabah saatlerinde Çanakkale İbn - i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine geldi. Oyunu kullandıktan sonra referandum ile ilgili görüşlerini belirten Başkan Gökhan; “Bugün güzel ve güneşli bir gün. Mutlaka bunun sonucu da güneşli olacak diye düşünüyorum. Bunu bir işaret olarak alıyorum. Ülkenin geleceği, çocuklarımızın geleceği, vatanımızın geleceği için umarım ‘hayır’lı bir sonuç çıkacaktır, yani ‘hayır’ çıkacaktır. Başka söyleyecek bir şey yok, her şeyi söyledik. Bunun aksi, gerçekten ülkede büyük sıkıntılara yol açabilir. İnşallah ‘hayır’ çıksın, ondan sonra da Pazartesi günü oturalım, bütün ülke, bizi temsil edenler, yönetenler otursunlar, daha nasıl ileri bir yönetim biçimi ne olacaksa onu kararlaştırsınlar. Hızlı bir biçimde ülkenin bütün sıkıntılarından kurtulabilmek için hiçbir siyasi münazaa taşımadan, hiçbir siyasi farklılık taşımadan ortak çözümler için çaba gösterelim. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Referanduma ihtiyacı yok. Dünya almış başını gidiyor, biz hala olduğumuz yerde bir Anayasa değişikliği ile meşgulüz. Onun için bunun sonucunda ‘hayır’ çıkmasını diliyorum. İnşallah akşama da öyle olacağını umuyorum” dedi.
 

Başkan Mutan; “Cumhuriyete güle güle dememek görev yapıyoruz"
Anayasa değişikliği için oyunu Kepez Avukat İbrahim Mutlu Lisesi`nde kullanan Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan ise oy verme işleminin ardından yaptığı açıklamada; "Evet ya da hayır çıkarsa nasıl bir Türkiye bekliyorsunuz?" sorusuna cevaben; "Öncelikle saygı duyacağız. Sonuçta bir irade tecelli ediyor. Evet çıkarsa sıkıntılı bir sürece gireceğiz, bu bir gerçek. Hayır çıkarsa, her şey olağan noktasına doğru geri dönecek toparlanacak; kaybeden olmayacak. Hayır çıkmasının ülkeye hayırlar getireceği inancıyla bugün burada yurttaşlık bilinciyle görev yapmaya çalışıyoruz. Okul sorumluluğu noktasında vatandaşlara `hoş geldin, güle güle` diyoruz. Cumhuriyete güle güle dememek için bugün burada görev yapıyoruz" dedi. 

 
Başkan Işık; “Barış dilinin hakim olması gerekiyor”
Anayasa değişikliği nedeniyle gerçekleştirilen referandumda oyunu Tevfik Emin Başarı İlkokulu`nda kullanan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; "Bugün ülkemizin geleceği ile ilgili önemli bir yol ayrımındayız. Sonuç ne olursa olsun, halkımızın vereceği karara saygılı olmalıyız. Bugünden daha önemlisi ise yarın ne olacağıdır. Yarın ülkemizin tüm siyasilerinin sonuç ne olursa olsun birleştirici bir dil kullanması ve ayrıştırmak yerine bütünleştirme siyaseti için ilk adımı atmaları gerekmektedir. Barış dilinin ülkemize hakim olması gerekiyor. Türk Milleti olarak bu günlerin de üstesinden geleceğiz. Anayasa referandumunun ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Yarın aydınlık bir Türkiye`ye uyanmak dileğiyle" dedi.
 
 
Ünüvar; “Hayır güvencesi olacak”
Anayasa referandumu için oyunu Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulunda kullanan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ise, referandum ile ilgili görüşlerini belirterek; “Cumhuriyet ve demokrasiyi oyluyoruz. O yüzden bu referandum çok önemli. Demokrasi ile yaşamaya devam mı edeceğiz yoksa her şeyi tek adama mı bırakacağız? Bugün bunu oyluyoruz. O yüzden ‘hayır’ hepimizin, sadece ‘hayır’ diyenlerin değil, ‘evet’ diyenlerin de güvencesi olacak” dedi. 
 
 
Türkiye’nin sistemini değiştirecek olan Anayasa referandumu için milyonlarca yurttaş geçtiğimiz hafta sonu sandık başına giderek, 18 maddelik Anayasa değişikliğini oyladı. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkaleliler de sabah 8:00’den itibaren sandık başına giderek oylarını kullandı. Çanakkaleli siyasiler de Çanakkale ve ilçelerinde oylarını kullandılar. AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, referandum için oyunu Lapseki Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu Lisesi’nde kullandı. AKP Lapseki İlçe Başkanı Halil Özer, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ve partililer eşliğinde okula gelen Turan, sandık görevlilerine ‘kolay gelsin’ dileklerini ilettikten sonra oyunu kullandı. Oy kullanma işleminin ardından açıklamada bulunan Turan; “Bugün Türkiye’mizde demokrasinin bir gereği olarak oyumuzu kullandık. Ülkemiz için en iyi sonuçlar çıkmasını ümit ediyorum. Şimdiye kadar Çanakkale’mize somut hiçbir sorunun olmadığını duymak bizim için büyük bir mutluluk kaynağı. İstiyoruz ki; sandık sonuçlarına kadar, sayımı alıncaya kadar hiç kimsenin endişe duyacağı bir ortam olmaksızın sonuçlarının alınacağı, demokrasimizin bir sayfasını daha açmış ardından sonuçlanmış olduğunu düşünüyoruz. Tüm sandık başkanlarımıza sandıkta görev yapan müşahitlerimize teşekkür etmek istiyorum. Kampanya boyunca büyük bir gayret sarf eden tüm teşkilatımıza, vekilimize, il başkanımıza, ilçe başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, il genel meclis üyelerimize, mahalle başkanlarımıza, köy başkanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Kadın kollarımızın, gençlik kollarımızın teşekkürü hak ettiklerini düşünüyorum. Büyük bir mesai harcadık, büyük bir gayret sarf ettik. Bugün itibariyle kampanyamız sona erdi. Artık söz de karar da millettin. Millet ne derse o olacak. Çıkan sonuca saygı göstereceğiz. Bütün sandıklarda her partinin temsilcisi olması teknolojinin çok gelişmiş olması her türlü sonucun derhal merkeze iletilmiş olması çok daha seri ve çok daha tartışmasız sonuç alacağımızın en güzel göstergesi. Ben tüm sandıklarımızı gezdim, her partinin temsilcisi var. Sıra, yoğunluk, gerginlik asla olmaksızın oylar kullanılıyor. Söz de karar da milletindir demenin tekrar bugün onurunu yaşıyoruz. Her şey gelir geçer, sel gider kum kalır. Dolayısıyla artık tartışmalar geride kalmıştır. Çıkan sonuca hep beraber saygı duyacağız. Ben Çanakkale’miz içinde ülkemiz içinde bu sonuçların hayırlı olmasını ümit ediyorum” dedi.
 
 
AKP’li Gider; “Milletimizin kararı bizim kararımızdır"
AKP Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Merkez Mustafa Kemal İlkokuluna giderek oyunu kullandı. Burada açıklamada bulunan Gider; "Sözü gerçek sahibi olan millete verdik. Milletimiz oyunu kullandı. Başından beri hep söylediğimiz şeydi; meclisten bu anayasa değişikliği 550 milletvekilinin onayıyla da çıksa biz böyle bir değişikliği milletimize soracağız demiştik. Bugün milletimiz ne derse bize siyasetçiler olarak uygulamak düşer. Benim tahminin milletimiz yeni anayasa değişikliğine onay verecek ve Türkiye çok daha iyi yönetilebilir bir ülke olacaktır ancak sonuç ne olursa olsun milletimizin kararı bizim kararımızdır" dedi.
 
 
CHP’li Erkek; “Demokrasimizi güçlendirmemiz lazım”
Referandumda oyunu Nedime Hanım Teknik ve Anadolu Lisesi`nde kullanan CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Avukat Muharrem Erkek, oy kullanmasının ardından yaptığı açıklamada; "Öncelikle ‘hayır’lı olsun. Şunu her zaman söyledik; bugün gerçekleşen oylama çocuklarımızın geleceğiyle ilgili. Çocuklarımıza mutlu, gelişmiş bir ülke bırakmak istiyoruz. Onun için eşitlik özgürlük adalet kazansın istiyoruz Anayasalar tabii ki değişir ama anayasaların toplumsal uzlaşmayla, temel ilkelerde uzlaşmayla değişmesi çok çok önemlidir. Umarım Türkiye yarın çok daha güzel huzurlu bir sabaha uyanacak ve biz vatandaşın ağır sorunlarını çözmek için çalışmaya devam edeceğiz. Ekonomimiz, eğitimiz, tarımımız, adaletimizdeki temel sorunları çözmek, siyaset kurumunun görevi. Umarım artık birileri bazı gerçekleri görür. Böyle demokratik olmayan sistemlerin dışında gitmek yerine biz demokratik parlamenter sistemimizi, meclisi, yargıyı, basını,  sivil toplumu güçlendirerek yolumuza devam edersek çocuklarımıza çok daha güzel bir gelecek armağan ederiz diyoruz. Çünkü bizim sorumluluğumuz bu. Türkiye’nin güzel çocukları büyüklerine güveniyor ve onlara diyor ki; ‘bize mutlu özgür güzel bir gelecek bırakın. ‘Evet’ çıkarsa Türkiye daha otoriterleşecek, demokrasi ve hukuktan uzaklaşacak. Bizim demokrasimizi güçlendirmemiz lazım. Ben hayır çıkacağına inanıyorum ama evet de çıkarsa milletimizin takdiridir. Biz her zaman söylüyoruz o da milletimizin tercihidir. 2010 referandumunda çıkan ‘evet’i lütfen unutmayalım 2010 referandumundan sonra ülkemiz nasıl bir felakete sürüklendi. Biz aynı şeyin olmaması için gece gündüz mücadele ettik. Ama takdir son karar her zaman olduğu gibi milletin. ‘Evet’ de çıksa biz ana muhalefet olarak görevimizi yapmaya demokrasi ve özgürlükleri korumaya devam edeceğiz" dedi. 
 
 
CHP’li Öz; “Geleceğimiz için ‘hayır’lı olsun”
CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz ise oyunu memleketi Çan’da kullandı. Öz, eşi Şebnem Öz ve CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın ile birlikte gittiği Çan Anadolu Lisesinde oyunu kullandı.  CHP`li Öz burada yaptığı açıklamada; “Referandum Oylamasında yüksek katılım olmasını bekliyorum. Memleketimiz ve geleceğimiz için ‘hayır’lı olsun” dedi.
(Seçkin Sağlam - Burhan Mer Balcı -Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER