Çelebi Alper

16.08.2014         ercan@manyapi.com



 
 
 
Bu hafta sizlere “seyahat özgürlüktür” diyen bir gezginden bahsetmek istiyorum.  Tek başına tursuz, rezervasyonsuz, ucuz ve özgürce seyahat için yollara düşen Şarköy’lü Alper Metin’den. Şu ana kadar kırkın üzerinde ülke gezen Alper çok kullanışlı ve anlaşılır bir internet sitesi tasarlamış (). Eğer sizde bir gün sırt çantanızla yollara düşmek gibi planlar kuruyorsanız, Alper’in internet sitesine muhakkak göz atmanızı tavsiye ederim.
İyide dünyayı dolaşmayı kim istemez, nerden buluyor bu kadar zamanı ve de parayı derseniz işte alperin bu sorulara verdiği cevaplar

Bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun? Çok mu paran var? Yurt dışı gezi pahalı değil mi?

Hayır, çok param yok. Araba, plazma televizyon, arsa almıyorum. Her sene cep telefonumu yenilemiyor, bozulana dek yıllarca kullanıyorum. 5 yıldızlıyı bırakın, yıldızlı otellerde kalmıyorum, güneyde tatil köylerine gidip havuz kenarında buzlu içeceğimle tembellik etmektense, az gidilen bir ülkenin ücra bir kasabasında pansiyonda veya evlerde kalıp arka sokaklardaki yaşamı keşfetmeyi tercih ediyorum. Her yaz 1 ay süreyle yaptığım seyahatlerde harcadığım toplam para, birkaç istisna ülke dışında 2.500-4.000TL.
 
 
 

Bunca ülke gezecek zamanı nereden buluyorsun? Nasıl tatil yapıyorsun?
İşimden her yaz 1 ay iznim var. Baharda gezeceğim ülkelere karar verip 2 -3 ay buraları araştırıyorum, okuyorum. Her yaz 1 ay süren seyahatlerimin dışında yıl içinde 9 güne uzayan bayram tatillerinde de tek bir ülke seçip gidiyorum. Uzun tatilimde yurt dışı gezi, kısa tatillerimde bazen yurt içi, bazen yine yurt dışı gezi yapıyorum.

Tek başına gezmekten korkmuyor musun, sıkılmıyor musun? Tek başına gezmek zor değil mi?
Tek başıma sıkılmıyorum, çünkü her ülkede yeni insanlarla tanışıyorum. Tek başıma gezmemin avantajları:
1. Özgürce geziyorum, istediğim kararları hızlı alabiliyorum ve ne istersem onu yapıyorum.
2. Tek başına gezerken daha fazla yerel insanlarla tanışılır; otobüste, kafede, sokakta soru sorarken, dükkânda, barda, her yerde.

 
 
 
Nerelerde kalıyorsun? Yurt dışında yemekleri nasıl yiyebiliyorsun?
Bazı ülkelerde bir ailenin evinde oda kiralıyorum. Bazı ülkelerde ucuzsa küçük bir daire kiralıyorum. Bazılarında ucuz otellerde kalıyorum. Üyesi olduğum ve tüm dünyadan gezginlerin karşılık beklemeden gezginleri evlerinde konuk etmelerine yönelik ağlar (HospitalityClub ve CouchSurfing) sayesinde yerel insanların evlerinde kalıyorum; hem konaklama masrafım olmuyor, hem de gittiğim kentte ilk anda bir arkadaş edinmiş oluyorum. Örneğin Baltık ülkeleri seyahatimde tamamen bu yöntemle 1 ay boyunca hiç kalacak yer masrafım olmadı. Moğolistan’da göçebe çadırı, Estonya‘da komün evi gibi sıra dışı yerlerde de kaldım.
Yemek konusu benim için zor değil. Maalesef bizim insanımızın büyük çoğunluğu farklı tatlara karşı kapalı. En iyi mutfak Türk mutfağıdır, ötekiler kokuyor, iyi pişmemiş, ağır, lezzetsiz, vs.. Türklerin çoğu yurt dışında yerel yemek yiyemeyip Amerikan hızlı yemek veya pizza lokantalarına abone oluyor. Bizim mutfağımızın zengin ve lezzetli olduğu kesin, ama ben gittiğim her yerde yerel yemekler yiyorum, bazen bana en yabancı olanları seçiyorum.

Vizeleri nasıl hallediyorsun? Yanında ne kadar para taşıyorsun?
İşim sayesinde 10 yıldan fazladır yeşil pasaportum var ve dünyanın birçok ülkesine vize gerekmiyor. Pasaportuma vize isteyen ülkelere de ben gitmiyorum, birkaç istisna dışında.
Bütün paramı yanımda taşımıyorum. ATM kartımla her ülkede oranın yerel parasından çekiyorum.


1572

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun