Çelebi; "Belediye?de Gençlerin Söz Hakkı Olacak"

13.03.2019         

Çanakkale Bağımsız Belediye Meclis Üyesi'nin en genç Adayı Rüştü Deniz Çelebi, Genç Hayat Dergisi'nin sosyal medya kanalında yayınlanan 5 Dakikada Gündem programına konuk oldu. Kendisinden ve neden Belediye Meclisine aday olduğunu söyleyen Çelebi; "Bu kentte doğanın, öğrencilerin, kadınların, gençlerin sesini belediye meclisine taşımak istiyorum ve bunun takipçisi olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

 Çanakkale’nin en genç Bağımsız Belediye Meclis Üyesi adayı olan Rüştü Deniz Çelebi, Genç Hayat Dergisi’nin sosyal medya kanalında yayınlanan ‘5 Dakikada Gündem’ programına konuk oldu. Moderatörün sorularını yanıtlayan Çelebi, özellikle gençlerin mecliste söz hakkı sahibi olmasının önemli olduğunu söyledi. Çelebi, öğrencilerin yaşadığı sorunlardan bahsederek; “Ulaşım için Çanakkale’de 1,80 kuruş ücret ödüyoruz ve bu böyle bir şehirde çok pahalı. Biz, bunun için ücretsiz ulaşımın sağlanmasını talep ediyoruz” dedi. Öğrencilerin sağlıklı beslenme, barınma gibi ihtiyaçları olduğunu da söyleyen Çelebi; “İkinci talebimiz, öğrencilerin daha sağlıklı yemek yiyebilmesi ve üçüncü talebimiz barınma hakkı şeklinde sıralayabiliriz. Kültür sanat faaliyetlerinin daha da arttırılması ve gençlerin buralara ücretsiz ulaşımının sağlaması taleplerimiz arasında” ifadelerini kullandı. Belediye Meclisi’ne neden katıldığı sorusunu yanıtlayan Çelebi; “Çanakkale’nin Troya Kenti gibi ciddi tarihi dokusu var. Çok güzel doğası var. Bu kentte doğanın, öğrencilerin, kadınların, gençlerin sesini belediye meclisine taşımak istiyorum ve bunun takipçisi olmak istiyorum. Tabi ben bunları tek başıma yapmayacağım, dışarıda halk meclisleriyle, yurt yurt gezerek, talepleri alarak yapacağım” dedi. 

 
“Doğanın, öğrencilerin, kadınların, gençlerin sesini belediye meclisine taşımak istiyorum”
Çanakkale Bağımsız Belediye Meclis Üyesi adayı Rüştü Deniz Çelebi; “Ben, ÇOMÜ Kimya Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Çanakkale küçük ve güzel bir şehir. Nüfusa baktığımızda, yaklaşık 45 bin öğrencisi ile tam anlamıyla bir öğrenci şehri. Doğasıyla, tarihiyle, kültürel özellikleriyle yaşanılabilir bir şehir. Belediye meclisi, o kent için yapılacak her şeyin karar organıdır. Yapacağı çalışmadan, alacağı tüm kararları yöneten bir organdır. Ben, daha çok gençlerin, kadınların taleplerini orada duyurmak ve talipçisi olmak için mecliste bulunmayı istiyorum. Ve bunu öğrencilerle, gençlerle birlikte yapacağım. Sadece ‘Bana oy verin gerisini bana bırakın’ değil de ‘oy verin birlikte yapalım’ demek istiyorum. Çanakkale Belediyesi, diğer belediyelere göre daha demokrat, sosyal belediyecilik anlayışı daha ileri diyebiliriz. Fakat gençlerin temsiliyeti çok düşük. Yaş ortalamasına baktığımızda 25 yaşından düşük kimse yok. Ben de buradan, bizzat öğrencilerin arasından, her gün derse giren, öğrenciler gibi kütüphanede sabahlayan, sabahlara kadar finallere çalışan bir öğrenci olarak bağımsız belediye meclisi adayı oldum. Ülkemizde kapımıza dayanmış hali hazırda bir ekonomik kriz var. İğneden ipliğe, tüm tüketim maddelerinden tutun, yaşamın her alanında bize eksta külfetlerle dayanıyor. Ulaşım için Çanakkale’de 1,80 kuruş ücret ödüyoruz ve bu böyle bir şehirde çok pahalı. Biz, bunun için ücretsiz ulaşımın sağlanmasını talep ediyoruz. İkinci talebimiz, öğrencilerin daha sağlıklı yemek yiyeyebilmesi ve üçüncü talebimiz barınma hakkı şeklinde sıralayabiliriz. Kültür sanat faaliyetlerinin daha da arttırılması ve gençlerin buralara ücretsiz ulaşımının sağlaması taleplerimiz arasında. Tabi belli başlı tiyatro oyunlarına vs. ulaşabiliyoruz ama bu da kısıtlı kalıyor. Çanakkale’nin Troya Kenti gibi ciddi tarihi dokusu var. Çok güzel doğası var. Bu kentte doğanın, öğrencilerin, kadınların, gençlerin sesini belediye meclisine taşımak istiyorum ve bunun takipçisi olmak istiyorum. Tabi ben bunları tek başıma yakmayacağım, dışarıda halk meclisleriyle, yurt yurt gezerek, talepleri alarak yapacağım” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER