Çevre talanına yönelik saldırıları artacak!

31.05.2015         tsavas@comu.edu.trGeçtiğimiz Salı akşamı TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu, “Balıkesir ve Çanakkale illeri 1/100 binlik çevre düzeni planı” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Hakan KARADEMİR’in konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte yürürlüğe sokulan söz konusu planın, özellikle çevre konusunda neler getirdiği konuşuldu. Aslında “neler götürdüğü” demek daha doğru, çünkü çevreyi tahrip edecek birçok uygulamanın önünü açıyor plan.
Planın en önemli noktalarından birisi tarımdan bahsetmiyor olması. Plan yöre için geliştirilmesi gereken sektörler olarak, özellikle maden ve enerji yatırımlarına vurgu yapıyor. Bunun içerisinde bir parça da turizm var. Ama tarım hiç yok! Hâlbuki Balıkesir ve Çanakkale, Türkiye’nin tarım potansiyeli en yüksek illerinden ikisi, hatta de en tepede yer alan, birçok tarımsal ürün bakımından Türkiye’de lider konumunda…
Toplantının sorular ve katkılar bölümünde KESK dönem sözcüsü ve SES başkanı Yusuf YILDIRIM, kalkınma ya da gelişme değil gereksinim odaklı düşünülmesi gerektiğine ve en önemli gereksinimin de beslenme olduğuna ilişkin görüşü, bana göre konuya ilişkin üzerinde önemle durulması gereken en önemli görüştür.
Kalkınma, gelişme yalanlarıyla sunulan büyük projelerin (!) kimlere ne getireceğini çok iyi biliyoruz. Bu güne değin vahşi kapitalizmin özelde emekçiye, genelde halka bir getirisinin olmadığını hepimiz gördük, görüyoruz. Dolayısıyla bu planın, özellikle çevreyi ve tarımı göz ardı eden hükümlerinin karşısındaki mücadelenin yükseltilmesi gerekiyor.
Çevre mücadelesi bir bütündür. Çevre mücadelesi çevrenin korunmasına yönelik ideolojinin üzerinde yükselir. Çevre mücadelesi hiçbir siyasi yapının tekelinde olamaz. Çevre mücadelesinde hiçbir siyasi yapı dışlanamaz. Siyaseten yan yana duramayan yapıların çevre mücadelesinde de omuz omuza verememelerini anlamak mümkün değildir. En önemlisi de bunu gelecek kuşaklara anlatmak asla mümkün olmayacaktır.
Öte yandan çevre mücadelesi kişisel egolara da indirgenemez. Şişkin egoların, ben yaptım, ben yaparım, şeklinde öne çıkışlarının hiçbir anlamı yoktur, hiçbir geçerliliği yoktur ve hiçbir şekilde tasvip edilemez.
Çevre mücadelesi, yaşamı savunmak bir gönül işidir. Bazıları bu mücadelede lokomotif görevi görür, bazıları ise vagon olur. Herkesten aynı performansı beklemek doğru değildir. Ama mücadelede vazgeçilemeyecekler vardır. Hiçbir kişisel çıkarı olmadan öne çıkan, sürükleyen, ören kişilerden asla vazgeçilemez. Ben yeterince destek olamıyorsam, bu işi iyi yapan herkesin her şeyine katlanırım. Hatta kırıp geçirmesine dahi! Zaman zaman çok kızabilirim, eleştirebilirim, ama asla vazgeçemem.
Çevre mücadelesi bir gönül işidir. Gönül işi derken sevap kazanmak için yapılan bir eylem değil elbette. Gönül işidir ancak çok önemli bir mantığı vardır. Gönül işi olması kısmı kişisel bir getirisinin olmaması kısmıdır. Getirisi toplumsaldır… …ve her birimiz o toplumun bir parçasıyız!
Çanakkale Çevre Platformu, Hicri NALBANT önderliğinde çok önemli işler başardı. Ancak bu işler Filiz, Murat, İlhan, İbrahim, Ali, Aysel, Özgür, Güneş gibi aktivistler olmasaydı ne yapardı bilmem. Eğer bu Platform Ali, Engin, Furkan, Şebnem gibi avukatlar olmasaydı ne yapardı bilmem.
Çanakkale Çevre Platformu, onu oluşturan bileşenlerinin “çevre komisyonu” gibi çalıştı. Kazdağları’ndaki mücadelesi sırasında halk tarafından tanındı. Çanakkale Çevre Platformu’na karşı artık kentlinin, köylünün bir güveni var. Bileşenlerin tek başlarına bu işi yapmaları çok zor, emek ve zaman işi…
Çanakkale Çevre Platformu kendisini bu alanda kanıtlamış, önemli bir bilgi birikimi olan, mücadele yöntemlerini belirlemiş bir yapıdır. Önümüzdeki süreçte çevre saldırıları artacaktır.
Çanakkale Çevre Platformu olmadan bu saldırılarla mücadele edebileceğinize inanıyor musunuz?

730

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun