Ceylan "Kanal Çanakkale de doğa cinayetidir"

06.01.2020         

Kanal İstanbul'un ardından 'Kanal Çanakkale'de büyük tepki topladı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kanal Çanakkale ile ilgili değerlendirmede bulunarak; "Kanal İstanbul gibi bu da bir doğa cinayetidir" dedi.

 Kanal İstanbul, günlerdir ülke gündemindeki yerini koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “İsteseniz de, istemeseniz de, Kanal İstanbul yapılacaktır” açıklamasında bulunmuştu. Ancak, diğer çevreler, Kanal İstanbul’un İstanbul ve çevresine vereceği doğa ve tarihi zararları gözler önüne sermeye devam ediyor. Kanal İstanbul ile ilgili yapılan açıklamalarda, Kanal İstanbul’un ‘Talan İstanbul’ projesi olduğu ifade ediliyor. Kanal İstanbul’un ÇED raporunda ‘Kanal Çanakkale’nin de önerildiği ifade edilmişti. Kanal Çanakkale sosyal medya ve diğer medya organlarında büyük yer buldu. Kanal Çanakkale, özellikle Twitter sosyal medya hesabında trent topik oldu. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kanal Çanakkale ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirmede bulundu. Milletvekili Ceylan, Kanal Çanakkale’nin ‘doğa cinayeti’ olduğunu söyledi. Ceylan, Çanakkale Boğazı’nın bir kanala ihtiyacı olmadığını ifade etti. Milletvekili Ceylan, ayrıca, Kanal Çanakkale için yapılacak masrafın, ülkenin diğer önemli konuları üzerinde kullanılmasının daha doğru olacağını belirterek; “Bu gündemi saptırmak için yapılmış bir açıklamadır. Buna takılmak da istemiyoruz ama bu konudaki görüşümüz; bunu israf olduğudur” dedi.

 
“Bu gündemi saptırmak için yapılmış bir açıklamadır”
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; “İstanbul ile ilgili verilen ÇED raporunda aynı şekilde, Çanakkale için de ‘Kanal’ önerisi varmış. Aynı Kanal İstanbul gibi bu da bir doğa cinayetidir. Kanal İstanbul ile ilgili aynı çekinceler Çanakkale ile anılan Kanal ile ilgili de geçerlidir. Bunun kesinlikle karşısındayız. Şuanda mevcut boğazın kullanımında herhangi bir sorun yoktur, bu şekilde devam edebilir. Bir kanal ihtiyacı yoktur. Buraya yapılacak masraf, ekonomimizi de kötü etkileyecektir. Bu bütçe, işsizlik, tarımın desteklenmesi, Suriyelilerin geri dönmesi, gençlere yaratılacak iş imkanları için yeni fabrikalarda kullanılması gerekiyor. Ülkemizin mevcut gündemi bu değildir. Bu gündemi saptırmak için yapılmış bir açıklamadır. Buna takılmak da istemiyoruz ama bu konudaki görüşümüz; bunu israf olduğudur” dedi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER