Ceylan "Kemalist subaylar tasfiye edildi"

19.02.2021         

CHP Çanakkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Özgür Ceylan, TSK Personel Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin Genel Kurul görüşmelerinde yaptığı konuşmada iktidarı ağır bir dille eleştirerek, "15 Temmuz gecesi fetöcülerle mücadele eden Kemalist subaylar saray rejimi tarafından tasfiye edilmiştir. Gelinen noktada genelkurmay başkanını er, fetöcüleri paşa yaptınız" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde CHP Grubu adına konuşan Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan sözlerine Gara Şehitlerine baş sağlığı dilekleriyle başlarken, "13 vatandaşımızın kurtarılması için başlatılan Gara operasyonu esnasında şehit düşen 3 askerimize ve katledilen 13 vatandaşımıza Allah`tan rahmet, milletimize başsağlığı dilerim. Ruhları şad olsun" dedi. YSK`nın, hukuk tarihine bir garabet olarak geçen, mühürsüz pusulalar ve zarfları geçerli saydığı 16 Nisan referandumu ile Türkiye`nin her anlamda savrulmaya başladığını ileri süren Özgür Ceylan, "TBMM referandumun bir yüksek yargı organı eliyle çalındığı o günden bugüne, uyum düzenlemesi adı altında getirilen işlerle meşgul edildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine uyum amaçlı yapılan kanunların sonu bir türlü gelmiyor" dedi. 
 
"TSK hiçbir dönem böyle yıpranmadı, yıpratılmadı"
Özgür Ceylan, bu siyasi iklim içinde daha pek çok uyum yasasını görüşüleceğini düşündüğünü ifade ederken, "Kanun yaparken iktidarın, dediğim dedik çaldığım düdük anlayışında oluşu ve ilgili meslek örgütleriyle muhalefetin önerilerine itibar edilmemesi nedeniyle kanunlarımız deneme yanılma yöntemiyle yapılıyor" dedi. TSK Personel Kanunu`nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin de aynı anlayışla hazırlandığını ileri süren Özgür Ceylan, "Gücünü aziz milletimizden, tecrübesini engin tarihimizden alan silahlı kuvvetlerimiz son dönemde hiç olmadığı kadar yıpranmış, yıpratılmıştır" dedi. Özgür Ceylan, AKP`nin 2002 Kasım`ından 24 Haziran 2018`e kadar tek başına, sonrasında ise koalisyonla ülkeyi yönettiğini ifade ederken, Saray ve eşrafının Türk Silahlı Kuvvetleri`nin komuta yapısından personel temin rejimine değin bir dizi değişiklik yaptığını söyledi. 

"Kemalist subaylar tasfiye edilmiştir"
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan; "15 Temmuz gecesi fetöcülerle mücadele eden Kemalist subaylar saray rejimi tarafından tasfiye edilmiştir" dedi. Özgür Ceylan Saray`ın FETÖ politikasını ortaya koymak için bir askerle ilgili olarak yaptığı açıklamada ise "Teğmen rütbesini FETÖ elebaşının taktığı Serdar Aksoy ise 2020`de saray tarafından generalliğe terfi ettirilmiştir. Yetmiyor kara kuvvetleri istihbarat başkanlığına atanıyor" dedi. Saray`ın TSK`yı personel rejimi ve yasal düzenlemeler eliyle yıprattığını ileri süren Özgür Ceylan, "Gelinen noktada genelkurmay başkanını er, fetöcüleri paşa yaptınız. Silahlı kuvvetleri siyasetin dışında tutmak zorundayız. Aksi halde daha çok hata yaparsınız" diye konuştu. 
 
"Saray, sesini yükselten herkesi "terörist" ilan ediyor
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan hemen hemen bütün toplum kesimlerinin ekonomik buhranın etkisiyle inim inim inlediğini ileri sürerken, "Saray rejimine karşı sesini yükselten Boğaziçili öğrenciler ve onlara destek açıklaması yapan herkes AKP Genel Başkanı tarafından terörist ilan ediliyor" dedi. Saray İktidarını gündemi saptırmak için farklı konuları manivela olarak kullandığını ifade eden Özgür Ceylan, "Dün eleştirilerimizi hiçe sayarak, Anayasa değişikliği için her yolu mubah görenlerin bugün yeni Anayasa önermesiyle milletin karşısına çıktılar" dedi. Özgür Ceylan, Saray`ın hiçbir muhalefete tahammül edemediğini ifade ederken, "Bırakınız sokağa çıkmayı, sosyal medya üzerinden en ufak bir eleştiriye dahi tahammül edemeyen ve gençlerin kapılarına gece yarılarında kolluğu gönderen AKP Genel Başkanı; sivil anayasadan, özgürlükten bahsediyor" diye konuştu. Sarayın hızla ivme kaybettiğinin farkında olduğunu ileri süren Özgür Ceylan, "Millete anlatacak hikâyesi kalmayanlar işi nerelere vardırdı. Bir AKP Genel Başkan yardımcısı, "Bir dönem bu ülkede bardak yoktu. Yani bırakın bardağın içindeki suyu, bardak yoktu" dedi. Güzel bir atasözümüz var tam da bu durumları tarif etmek için söylenmiş. "Yalanın kemiği yok ki boğazına bata" derler" diye konuştu.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale'nin iki patronu!
25.02.2021    4997
On Numara - Yusuf Eroğlu
22.02.2021    753