Ceylan "Sayın Çevre Bakanı, buna ne zaman dur diyeceksiniz?"

05.07.2019         

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Atikhisar İçme Suyu Havzası'nda yaşanan ağaç katliamını bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Enerji Bakanlığından alınan işletme izniyle Balaban tepesinin çöle çevirmeye devam edildiğini belirten Milletvekili Ceylan; "Sayın Çevre Bakanı, buna ne zaman dur diyeceksiniz?" dedi.

 Altın işletmesi için son izin olan işletme izninin de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilerek, Kanadalı Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik A.Ş’nin tarafından Çanakkale’nin tek içme ve sulama havzası olan Atikhisar Havzası’nda yaptığı orman katliamının son görüntüleri yürekleri yakmıştı. Bölgenin yukarıdan çekilmiş çırılçıplak kalan görüntüleri sosyal medyada binlerce kez paylaşılmış, yapılan katliama tepkiler gelmişti.  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, verdiği araştırma önergesinin ardından, Atikhisar İçme Suyu Havzası’nda yaşanan ağaç katliamını bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, , Atikhisar İçme Suyu Havzası’nda yaşananları dile getiren Milletvekili Ceylan, yaşanan ağaç katliamına dikkat çekilmesi gerektiğini belirtti. “Atikhisar içme suyu havzasından elinizi çekin. Çanakkale`nin üstü altından değerlidir” diyen Ceylan; “AKP, Çanakkale`yi fosil yakıtlı enerji ve vahşi madencilik faaliyetleri açısından cazibe merkezine çevirdi. Atikhisar içme suyu havzasından elinizi çekin. Çanakkale`nin üstü altından değerlidir” dedi.

   
“Kaz dağlarının yok edilmesine çanak tutuluyor”
 Anayasa`nın ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir!’ dediğini hatırlatan Ceylan, Danıştay’ın Kanada firmasının talebini reddettiğini ve ÇED raporu için yeni bir bilirkişi incelemesi gerektiğini karara bağladığını söyledi. CHP’li Ceylan, Danıştay’ın aldığı karara karşın, mülki idarenin anayasal çerçeveyi ve yargı kararlarını göz ardı ederek Kanadalı firmaya ruhsat verdiğini hatırlatarak; “Mülki İdare, Çanakkale`nin ve binlerce yıllık tarihî mirasıyla Kaz Dağlarının yok edilmesine çanak tuttu” dedi.  Çevre Bakanlığı’nı göreve davet ederek ağaç katliamı yapıldığını belirten Ceylan; “Şimdi de Enerji Bakanlığından aldıkları işletme izniyle Balaban tepesini çöle çevirmeye devam ediyorlar. Sayın Çevre Bakanı, buna ne zaman dur diyeceksiniz?” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Biga'da karantinaya devam...
16.09.2020    1692
Gökçeada Projeleri onaylandı
16.09.2020    1475