Cumhuriyetin umudu???

06.11.2016         tkoc@comu.edu.tr

Öncelikle tekrar Cumhuriyet bayramımızı kutlarım. Bir önceki yazımda “Kadını” ve bana eş anlamlı olarak değerlendirebileceğimiz “Cumhuriyeti” hedef alan ve aslında hepimizin yaşamını hedef alan TECAVÜZler ile bu çirkinliğe karşı takınılan tavırdan bahsetmiştim.

 

 

“Tecavüz” yazısını yazarken çok canım sıkıldı. İnsan bildiği gerçekleri yazıya dökünce daha da bilincine varıyor. Diğer taraftan da yazarken de öğreniyor.

Öncelikle anlayabildiğim kadarı ile erkek egemen toplumda şekillenen kapitalizm ve hatta faşizm emek sömürüsünü iş yerinde ve sosyal yaşamda çocuk ve kadında belirginleştiriyor. Diğer bir ifade ile sömürü ailede çocuk ve kadın sömürüsü ile başlıyor ve hatta öğrenilerek kültür haline getiriliyor.

Kadın üretimin biyolojik ve sosyal olarak başlangıcıdır. Emperyalizm bakımından çocuk ise sömürü kültürünün oluşması bakımından önemlidir. Bu nedenle gözlemleyebildiğim kadarı ile emperyalizm ve onun aracıları dünyanın her tarafında çocuk ve kadını hedef alıyor.

İşte bu gerçek “Tecavüz” başlıklı yazının oluşmasını ve sonuçta da canımın hayli sıkılmasına neden olmuştu. Bununla birlikte 29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramını Çanakkale’de yaşadıktan sonra kaygılarım devem etmekle birlikte umutlandım.

Öncelikle Çanakkale kentinin Cumhuriyet Bayramını bu derece coşkulu bir şekilde kutlamasına ortam hazırlayan Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başta olmak üzere emeği geçen bütün kurum ve kişilere teşekkür ederim.

Çanakkale’deki kutlamalar beni neden bu kadar mutlu etti?

Hemen yazayım; İzleyebildiğim etkinliklerin pek çoğunda kadın ve çocuğun ön plan olması.

Bununla birlikte emperyalizm ve aracılarının neden kadını hedef aldığını şimdi daha iyi anladım.

Prof. Dr. Türkan SAYLAN Sosyal tesislerinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) başkanı Prof. Dr. Aysel ÇELİKER’i dinledim.

Öncelikle belirteyim ki ÇYDD’nin kurucusunun isminin verildiği bir tesiste şimdiki genel başkanı dinlemek anlamlı idi.

Bu konuşmayı dinlerken Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın bilim insanlığı, üretkenliği, kadının kurtuluşunu hedef alan ve bunun için kız çocuklarının kurtuluşu için yaptığı çalışmaları, bu amaçla ÇYDD’ni kurmasını bilerek bu konuşmayı dinledim. Buna ek olarak Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın hedef alınışını ve bu değerli insana yaşatılanları hatırlayarak dinledim konuşmayı.

Öncelikle ifade edeyim ki bende Prof. Dr. Aysel ÇELİKER’in konuşmasından hareketle ÇYDD’nin şimdiki ekibinin de Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın başladığı işi daha iyiye taşıyabilecek bir ekip olduğu düşüncesi oluştu.

Özetle ne dediği Prof. Dr. Aysel ÇELİKER?

Toplumumuzdaki hiçbir farklılığı ötekileştirmeden, her farklılığın varlık ve kendini gerçekleştirme hakkını koruyarak, hepimizin ortak noktalarını bularak, ülkemizde egemenlik kurmak isteyen karanlığa karşı ortak mücadele etmek zorundayız. Ortak noktalarımızı da haklar, özgürlükler ve adalet olarak özetledi. Özellikle hukukun bağımsızlığı, tarafsızlığı, eşitliği, güvenilirliği konularına özellikle vurgu yaptı. Hukuk olmadığında diktanın FAŞİZM olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Aysel ÇELİKER’in bu belirlemelerinin çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Bu konuşmayı dinlerken hem cumhuriyetin kuruluşunda neden kadının özgürleşmesini özel önem verdiğini, hem de emperyalizm ve yerli ortaklarının neden kadını ilk hedef olarak aldıklarını daha iyi anladım.

Özetle anladığım kadarı ile emperyalizme içeride ve dışarıda mücadelenin en önemli belirleyicisi kadının toplum ile birlikte özgürleşmesidir. Kadının toplumla birlikte özgürleşmesini özellikle yazıyorum. Çünkü kadın hareketi olarak tanımlanıp konuyu yalnızca kadın ile ilgili olacak şekilde daraltan çalışmaların amaca hizmet etmediğini düşünüyorum. Çünkü kadın toplumdur. Bu nedenle kadının sorunları ile toplumun sorunlarının birlikte ele alınması gerekir diye düşünüyorum

Bu nedenledir ki cumhuriyetin umudu toplumu ile bütünleşmiş ve topluma sahip çıkan kadındır. Kadının değişmesi toplumun değişmesi demektir. İşte bu nedenledir ki kadın erkek ayırmadan bütün toplum ile birlikte ve öncelikli olarak çocuk ve kadınların sorunlarını çözmek toplumumuzu iyiye taşıyacaktır.

Çanakkale sokaklarında Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında her şeye inat her yerde kadını görmek ve dinlemek beni umutlandırdı.

Cumhuriyetin umudu kadındır…

Kadın toplumdur…

 

 

 

 

 

 


361

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun