Damla ve yağmur

06.03.2017         tkoc@comu.edu.tr

Damla önemlidir… Bu kadar net bir şekilde ifade ediyorum; "Damla önemlidir"

 

 

Hele bu günlerde damla daha da önemli.

Kişiler ile iyi, güzel, doğru, özgürlük, hak, adalet, barış, eşitlik, demokrasi, alın teri ve bunlar gibi insanı insan yapan güzellikler için mücadele edelim diye konuştuğunuzda alınan yanıt genellikle;

“Amaaaaan bir benimle ne olur? Ben sadece denizde bir damlayım” yanıtını alıyoruz.

Belki bu kişi sorumluluktan kaçmak için bunu ifade ediyor olabilir. Ama bana göre insanlar “Damla’nın” anlamını ve önemini kavrayamadıklarından bunu ifadeyi kullanıyorlar.

Öncelikle uzmanlık alanın iklimbiliminden hareketle ifade edeyim ki “damla” büyük bir emeğin ve milyonlarca su zerreciğinin birleşmesinin bir sonucudur.

Güneş enerjisi dünyadaki yaşamın ve damla oluşumunun temel enerji kaynağıdır. Güneş enerjisinin suyu buharlaştırması sonucunda havada (atmosferde) yoğunlaşan/yoguşan su zerrecikleri haline gelir (bunlar milimetrenin milyonda biri boyutta su damlalarıdır).

Su zerrecikleri birleşerek birkaç milimetre büyüklükte su damlalarını oluşturur.

Bakın sevgili dostlar bu aşamaya kadar bile güneşin emeği ve su zerrelerinin birleşmesi vardır.

İşte bu nedenle damla önemlidir.

Ama yalnızca damla mı ya da yalnız damla mı önemlidir?

Hayır…

Konudan hareketle damla da birleşerek damlalar yani yağmur olursa önemlidir.

Damlacılar birleşir damla, damlalar birleşir yağmur olur. Yağmur da emek ile ürün, ekmek, yaşam olur.

Hem damlacık, hem damla hem de yağmur önemlidir.

Damla olmayı becermek ve buradan hareketle “Bir benimle mi olacak?” birleşerek yağmur olmayı başarmak önemlidir.

Bir Çin atasözü var;

“Binlerce kilometreye bile “bir” adım ile başlanır” diyor.

Atılan bir adım ilk adım olabilir ama hedeften bir adım eksiltmiş olur. O bir adım hedefe ulaşma noktasındaki bir adım olabilir; O zaman hedefe ulaşılmış olur. Ama unutulmamalıdır ki ilk adım olmasa idi son adım hedefe ulaşamaz idi.

Bu nedenledir ki;

“Amaaaaan bir benimle ne olur? Ben sadece denizde bir damlayım” ifadesi doğru bir yaklaşım değildir. Önemli olan sorumluluğumuzdaki bir adımı atmaktır.

Konuyu bu açıdan değerlendirdiğimizde ülkemiz hayli kurak/sorunlu bir dönemden geçiyor. Bununla birlikte hayli güzel gelişmeler de oluyor.

Paylaşmak istediğim örneklerden birisi Çanakkale Eğitim Sen’de gerçekleşti. Son altı yıldır Çanakkale Eğitim Sen’den hareketle Eğitim Sen ailesinin içinde yönetici olarak bulunma fırsatım oldu. Yüz yılı aşkın bir geçmişi ile Eğitim Sen tam bir birleşen damlaların oluşturduğu yağmur gibi bereketli emek örgütüdür. Her dönem aklın ve bilim yol göstericilinde hak ve özgürlükleri savunan Eğitim Sen’de üye ve yönetici olmak onurdur.

Çanakkale Eğitim Sen olarak 25 Şubat tarihinde gerçekleştirdiğimiz Şube Genel Kurulunda Eğitim Sen farkını öne çıkaran bir olay yaşadım. İl seçim kurulundan gelen arkadaşlara Eğitim Sen tüzüğü ile ilgili bilgi verirken “Bizim her yürütme ve temsilcilik seçimlerimizde en az %40 kadın seçilmesi zorunluluğumuz vardır” dediğimde görevli kadın arkadaşın hayret ve biraz da gıpta ile baktığını gözlemledim. Evet emek ve demokrasi örgütümüz Eğitim Sen savunduğu düşüncelerin ile olarak kendisinde yaşama geçmesini sağlar.

Eğitim Sen’deki yürütme kurulu üyeliği görevini sevgili arkadaşlarıma devrettikten sonra Eğitim Sen kendine yakışanı yaptı ve hem şube başkanı hem de şube sekreterinin (yerelde sendikayı temsil edecek olanlar) kadın arkadaşlar arasından belirlenmiş olmasından mutlu oldum. Eğitim Sen’e yakışan yapılıp savunduğumuz düşüncelerin yaşama geçmesi sağlanmış oldu. Çanakkale Eğitim Sen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü nüfusun yarısı olan kadınların yaşamında yarısı olması hedefini kendi içinde gerçekleştirmiş oluyor.

Çanakkale Eğitim Sen’i kutluyorum. Böyle bir yağmurun içinde damla olmaktan onur duyuyorum.

Damla yağmur ilişkisi bu kadar mı?

Hayır…

Bu günlerde herkes “HAYIR”lı işler peşinde.

Dil, din, milliyet, siyasi aidiyet, ekonomik seviye ve başka ayrım gözetmeden herkes “HAYIR”lı işinin peşinde. Devamında ve daha güzeli de herkes HAYIR’ları birleştirerek büyük bir HAYIR’lı işe yapmayı hedefliyor.

Bu süreç hoşuma gidiyor.

Osmanlı İmparatorluğunun sonlarına doğru başlayan ve Cumhuriyetin kurulması ile hız kazanan demokrasi mücadelesi bu günlerde HAYIR’lı bi iş için uğraşıyor.

Bütün HAYIR’lar birleşip 16 Nisanda ülkenin üzerine bereketli bir yağmur olarak düştüğünde ilkede demokrasinin yeşermesi için katkı olacak.

Haydi dostlar herkes kendince HAYIR’ını söylesin ve sandıkta birleştirelim.

HAYIR’lı günler…

 

 


9679

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER