Dara "Vatandaşın alım gücü düştükçe, alışveriş azalıyor"

18.09.2019         

Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, konut sektöründeki gelişmeleri gazetemiz Çanakkale OLAY'a değerlendirdi. Sektörün hiç iç açıcı olmadığını söyleyen Dernek Başkanı Dara; "Fiyatlarda da değişme olmadı ancak, vatandaşın alım gücü her yıl düşüyor. Bu durgunluk, vatandaşın alım gücünün düşük olmasından da kaynaklanıyor" dedi.

 Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz, kentlerdeki sektörleri de kötü etkiliyor. Özellikle vatandaşın alım gücünün oldukça düşmesi, alışveriş potansiyelini günden güne azaltıyor. Giyim, gıda… derken, konut sektörü de krizden olumsuz etkilendi. Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, sektördeki gidişatı gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirdi. Kiralarda düşüş veya artış olmadığını söyleyen Dara; “Bu durgunluk, vatandaşın alım gücünün düşük olmasından da kaynaklanıyor” dedi. Dernek Başkanı Dara; “Bundan bir yıl öncesine göre gelen talep daha az. Okulların başlamasıyla talebin artacağını düşünüyorduk ama öğrenciler de ev tutmakta zorlanıyorlar” ifadelerini kullandı. 

 
“Bu durgunluk, vatandaşın alım gücünün düşük olmasından kaynaklanıyor”
Konut sektörü oldukça durgun geçiyor. Bundan bir yıl öncesine göre gelen talep daha az. Okulların başlamasıyla talebin artacağını düşünüyorduk ama öğrenciler de ev tutmakta zorlanıyorlar. Öğrenciler, muhtemelen yurtlara ağırlık verdiler. Önceki yıllarda günde 5-6 kişi kiralık daire sormaya geliyordu ama bu yıl genel olarak birkaç kişi geldi. Öğrenciler, kayıt olmaya geldikleri zaman kiralık ev soruyorlardı ama bu yıl o yoğunluk yok. Bu durumun sadece bende olduğunu sanmıyorum. Çünkü diğer esnaf arkadaşlara da uğruyorum, onların da bütün gün iş yapmadığını öğreniyorum. Fiyatlarda da değişme olmadı ancak, vatandaşın alım gücü her yıl düşüyor. Bu durgunluk, vatandaşın alım gücünün düşük olmasından da kaynaklanıyor. Bankalar, geçtiğimiz yıla göre faizlerini düşürdü, bu da vatandaşa yaradı. Ancak, gelinen noktada faiz oranının tatmin etmediğini gördük. Dolayısıyla ekonomi düzelmeden, konut sektörü düzelmez” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER