Dara; "Yok denilen kriz var"

05.10.2018         

Son dönemde yapılan etkinlikler ve organizasyonlarla hareketlendirilmeye çalışılan konut sektöründe durumlar hiç iç açıcı değil. Gazetemiz Çanakkale OLAY?a sektörü değerlendiren Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, sadece konut sektöründe değil diğer alanlarda da durgunluğun hakim olduğunu söyledi.

 24 Haziran seçimlerinin ardından hareketlenen döviz kurları, ülke piyasasını kötü etkiledi. Birçok sektörde durgunluk yaşanmasına neden olan döviz kurlarındaki dalgalanma, inşaat ve konut sektörünü olumsuz etkiledi. Çanakkale’deki konut piyasasında yaşanan durgunluğu gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendiren Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, konut sektörünün geçen yıla göre son derece durgun olduğunu söyledi. Dara, satış piyasasının her yıl biraz daha düştüğünü belirtti. Geçen yıl bu aylarda kiralık ev kalmadığını belirten Dara, bu yıl talebin oldukça düştüğünü belirtti. Dara; “Vatandaşlar, evini geçindirmekte zorlanıyor, bu fiyatlarda pahalı gelmesi normal. Pazarda bile ürünler en az 3-4 lira. ‘Kriz yok, her şey manipülasyon’ diyorlar ama kriz ülkeyi kötü bir duruma getirdi. Sadece konut sektörü açısından değil, bir çok alan, krizden çok kötü etkilendi” dedi. 

 
“Vatandaşlar, evini geçindirmekte zorlanıyor”
Konut sektörünün durgun olduğunu söyleyen Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, vatandaşların evlerini geçindirmekte zorlandığını ekleyerek; “Bu dönem, son derece durgun bir konut piyasası var. Özelikle inşaat sektöründeki durgunluk, çoğu sektörü etkiliyor. Müteahhitler bile ellerindeki konutları çıkarmaya çalışıyorlar. Sonuçta vatandaşın alım gücü düşük, bu da konut satışının düşmesine neden oluyor. Geçen yıl bu zamanlarda elimize kiralık ev kalmazdı ama şuanda hem kiralık konutlar hem satılık konutlar elde kalmış durumda. Yaşam koşulları zorlaştıkça satış piyasasında durgunluk beliriyor. Bende üç tane kiralık ev var ama 2-3 aydır duruyor. 3+1 ev vardı bin lira kira istiyorduk alınmadı, 900 liraya indirdik yine alınmıyor. Sön dönemde yaşanan kriz, insanların yaşam koşulları ağırlaşıyor. Piyasa zaten son derece kötü. Vatandaşlar, evini geçindirmekte zorlanıyor, bu fiyatlarda pahalı gelmesi normal. Pazarda bile ürünler en az 3-4 lira. ‘Kriz yok, her şey manipülasyon’ diyorlar ama kriz ülkeyi kötü bir duruma getirdi. Sadece konut sektörü açısından değil, bir çok alan, krizden çok kötü etkilendi” ifadelerini kullandı. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER