Demokrasi havaları…

26.06.2015         gemici@yandex.com

Sanki Çanakkale havası… Yağmurla karışık hafif rüzgarla bulut arasından güneşli… Ne yaz, ne bahar… Kış uzak gibi ama “fazla şımarmayın şimdi kar olup geliyorum” dercesine. Yaz ortasında sonbahar, 9/8’lik Fevzipaşa ezgisi…

 

 

Aç televizyonu –istediğini- yeni meclisin ne kadar muhteşem olduğunun üzerine saatlerce methiyeler dinle. Fonda Orhan’dan “Akşam Güneşi…”

Temsiliyetin çokluğundan başlayan dengelerin tahterevallisine uzanan acayip yorumlar… Sanki 17 Ekim devrimine benzer bir şey olmuş da “benim” haberim olmamış… Bana da yazık!

Demokratik dönüşüm tamamlanmış, hukuk herkese eşit, vatandaşlık tanımı yapılmış, sınıflar arası uçurum kalkmış, hırsızlıkların hesabı sorulmuş, iç güvenlik yasası diye bir şey yokmuş, burjuvazi kendi varlığının farkına varmış, işçi sınıfı örgütlenmiş (kaldıysa yani), tarımsal yağma son bulmuş, çevre yağması felaketleri önlenmiş, siyasi suçlar diye bir kavram tarihe gömülmüş, Gezi Direnişinin hesabı sorulmuş… (Mu?) Sanki…

Aklı başında biri ya da birileri çıkıp da “Bir durun bakalım.” demeyi aklına getir(e)miyor. Herkes kendi rüyasını görmeye devam ediyor… Derin bir rüyadan uyanmak gibi de bir şey aklına –işine- gel(e)miyor… Ona da yazık!

158+132+80+80=550… Sanki çok bilinmeyenli “yüksek matematik” denklemi… % 60’a % 40… (Ben bu yüzde altmışı da pek anlamış değilim ya… Neyse!)

Yüzde altmışın yan yana duramayacağını anladık çok şükür. (Bu çok şükür yüzde altmışın yan yana gelmemesine değil, gel(e)memesini idrak etmemize)

“HDP’nin olduğu hiçbir oluşumun içinde olamayız” derken? Denklemin nasıl bir sonuç vereceğini de gördük! AKP+MHP… Bir şey daha öğrenmek üzereyiz… Matematiğin ne kadar kandırıcı olabileceğini… Şimdi değil belki ama sonbaharın son diliminde karşılaşacağımız bir “yeni” denklemin ipuçları…

Piyasadan kalktığında yokluğunu hissetmeyeceğimiz bir denklem sonucundan bahsetmeye çalışıyorum. Ona doğru doğru hızla giderken yan yana durmanın gerekliliği bir kez daha karşımızda somutlaşıyor.  

7 Haziran’dan sonra kutup güneşi (Ayı yok!) benzeri bir kızıllık ufukta göründü ve kayboldu… Şimdi bir kez daha düşüneceğiz, bir kez daha ne yapılması gerekliliğini tartışmayacağız. Yapılması gereken tek şey: DİK DURMAK! Zaten boyun eğmemiştik…

Yarın güzel bir gün olacak… Umutlarımızı, geleceğe dair beklentilerimizi –şimdilik- erteleyebiliriz! Geleceği birlikte kur(a)madıktan sonra değişen sadece 550’nin dağılımıdır… O da bizim dışımızda sadece bir rakamdır!

Şimdi sıra en başta yazmamız gerekende: Yarına dair…

-geMici-

gemici@yandex.com

BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR…

 


1190

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun