Deprem tebliği tartışılıyor!

16.01.2019         

Jeoloji Mühendisleri Çanakkale İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Furuncu, 11 Ocak'ta resmi gazetede yayınlanan 'Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetim ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ' hakkında açıklamada bulundu. Bu tebliğin birçok yasaya aykırı olduğunu söyleyen Furuncu; "Bu tebliğ birçok yasaya aykırı. Bugün köyde tek katlı bir ahır yapmaya kalkan vatandaşla, 150 kat bina yapmaya kalkan vatandaş aynı muameleye tabi tutuluyor" dedi.

 1 Ocak itibariyle Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin hemen arkasından 11 Ocak tarihinde ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetim ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ’, resmi gazetede yayınlandı. Jeoloji Mühendisleri Çanakkale İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Furuncu, tebliğe ilişkin gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamada bulundu. Furuncu, tebliğin yapı denetim yönetmeliğine aykırı olduğunu, önemli sorun, eksiklik ve yanlışlıklar olduğunu belirtti. Furuncu, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konu hakkında yanlış bilgilendirildiğini söyledi. Furuncu, tebliğ ile birlikte yapılarda mühendislik hizmetlerinin yürütülmesinin neredeyse imkansız hale getirildiğini söyledi. Konu hakkında konuşan Furuncu; “Bu tebliğ birçok yasaya aykırı. Bugün köyde tek katlı bir ahır yapmaya kalkan vatandaşla, 150 kat bina yapmaya kalkan vatandaş aynı muameleye tabi tutuluyor. Yapı denetim yönetmeliğine aykırı tebliğler çıkıyor. Özellikle Cumhurbaşkanımız, yönetmeliği hazırlayanlarca bu konuda yanlış bilgilendiriliyor” dedi.

 
“Cumhurbaşkanımız, yönetmeliği hazırlayanlarca bu konuda yanlış bilgilendiriliyor”
Jeoloji Mühendisleri Çanakkale İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Furuncu; “1 Ocak’ta yeni deprem yönetmeliği yürürlüğe girdi. Ülkemiz tektonik kuşak üzerinde yer almakta olup, her an büyük bir depremle karşılaşma riski yüksektir. Bu durum göz önüne alınarak ülkemizde bina deprem yönetmeliklerini günümüz mühendislik, bilim ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde yenilenmesi ve geliştirilmesi bizler için çok büyük önem taşıyor. Yürürlüğe giren bina deprem yönetmeliği oldukça önemlidir. Ancak söz konusu yönetmelik tek bir mesleğe haiz akademisyenler tarafından hazırlanması, hazırlık süreçlerinde farklı meslek disiplinlerinin, görüş ve değerlendirilmelerinin dikkate alınmadığını görüyoruz. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde önemli sorun, eksiklik ve yanlışlıklar içermektedir. Yönetmeliğin arkasından bir tebliğ çıktı. Bu tebliğ birçok yasaya aykırı. Bugün köyde tek katlı bir ahır yapmaya kalkan vatandaşla, 150 kat bina yapmaya kalkan vatandaş aynı muameleye tabi tutuluyor. Yapı denetim yönetmeliğine aykırı tebliğler çıkıyor. Özellikle Cumhurbaşkanımız, yönetmeliği hazırlayanlarca bu konuda yanlış bilgilendiriliyor” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER