Deprem uzmanından rasathanelere tepki!

08.08.2017         

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü`nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, AFAD ve Kandilli Rasathanelerinden yapılan farklı deprem tahminlerine tepki gösterdi. Perinçek, "Hangisine inanacağız. Bu hatalar neden oluyor? Acaba o makamlara getirilen kimseler liyakat kurallarına göre değil de başka ölçüler dikkate alınarak mı getiriliyor?" dedi.

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü`nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, AFAD ve Kandilli Rasathaneleri arasında yaşanan bilgi farklılıklarına tepki gösterdi. Türkiye’de yaşanan depremler ardından her iki kurumunda farklı tahminleri paylaştığını söyleyen Perinçek, “Anlamıyorum, nasıl olur da ülkemizde olan depremleri, konuyla ilgili iki kuruluş çok farklı sayılarla kamuoyuna sunar. 4 Ağustos itibarıyla son 7 günde Manisa dolayında olan depremler ile ilgili bilgileri ve AFAD ve Kandilli Rasathanesinin sayfalarından aldığım iki haritayı meslektaşlarım ve halkımızla paylaşmak istedim. AFAD haritasında 7 günde 19 deprem Kandilli Rasathanesi haritasında (alttaki) ise sadece 10 deprem rapor edilmiş. Hangisine inanacağız. Arada bir iki fark olsa belki kabul edilebilir. Ama deprem sayısı neredeyse yarı yarıya” dedi.

 
“Kandilli haritasının hatalı olduğunu düşünüyorum”
Her iki rasathanede yaşanan uyuşmazlığı yakın zamanda araştırmaya başladığını söyleyen Perinçek, “Kandilli haritasının hatalı olduğunu düşünüyorum. Neden mi? 2 hafta önce Midilli depremi sonrasında İzmir ve Karaburun Yarımadası dolayındaki fayların tetiklediğini belirtmiş ve bu alandaki depremleri yakından takibe almıştım. Kandilli Rasathanesi haritasını takip ediyor ve her gün haritaların kopyasını arşivime alıyordum. Geçen hafta İzmir dolayındaki depremlerin son 7 günlük ve 30 günlük sayısına Kandilli sayfasından bakmak istedim. Gördüm ki İzmir civarındaki depremlerin sayısında azalma var. Bazı depremler kayıtlardan silinmişti. Kendimin yanılmış olacağını düşündüm ve Kandilli Rasathanesi sitesinde verilen e-posta adresine durumu yazdım. Bu değişikliğin nedenini sordum. O gün bu gündür hiç bir cevap yok. Yetkililere ve görevlilere soruyorum, sayfanıza koyduğunuz e-posta adresi süs için mi? O adresi oraya koyduğunuza göre yazılan e-postaları birisinin cevaplaması gerekmez mi? Üstelik size bu soruyu yöneten konuyu az çok takip eden bir yerbilimci. Hatırlarsınız Kandilli Rasathanesi Bodrum depremi sonrası olan tsunami dalga yüksekliğini 10 cm vermişti. A Haber TV canlı yayınında bana bu konuda bir soru yöneltildi. Bu soruya cevap olarak 10 cm olarak verilen değerin doğru olmayacağını söylemiş en az 30-40 cm olması gerektiğini ve dalga tırmanma yüksekliğinin ise en az 2,5-3 m olması gerektiğini belirtmiştim. Canlı yayını takip eden 15 dakika içinde Kandilli Rasathanesinin 3 yetkilisi (Prof. Dr) televizyona çıkıp referans vermeden düzeltme yaptılar ve 30-40 cm olarak yeni dalga yüksekliği verdiler. Bu hatalar neden oluyor? Acaba o makamlara getirilen kimseler liyakat kurallarına göre değil de başka ölçüler dikkate alınarak mı getiriliyor? Yetkin olmayan kişilerin yaptığı hatalar güzel ülkemde can kaybına neden olursa, bunun hesabını kim verecek. O makamlara gelen yeterli donanımı olmadan o görevleri kabul edenler mi? Yoksa yandaş zincirini çalıştırarak o makamları yandaşları ile dolduranlar mı? Yoksa o hesabı onlara bu soruları soran ben ve benim gibi insanlar mı verecek?” diye konuştu. 
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER