Deprembilimci Prof. Dr. Ercan; "Karabiga ve Ezine arası depreme duyarlı bölgeler"

12.02.2020         

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ülkedeki depremleri değerlendirmesinde Çanakkale'ye dikkat çekti.

 Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ülkede artan depremlerin ardından olası depremleri değerlendirdi. Sözcü Gazetesi’ne değerlendirmede bulunan Ercan, 4 farkı deprem işleyiş bölgesi olduğunu belirterek bunları; “Kuzey Anadolu Kırık Kuşağı, Ege Bölgesi Göçütü Kırıkları, Doğu Anadolu Kırık Kuşağı ve Güney Ege Dalma Batma Kuşağı şekşline hatırlattı. Ercan, 2020 yılının bir deprem yılı olacağı gerçeğini 2008 yılında yaptığı açıklamayla duyurduğunu söyleyen Ercan; "Güney Ege`de özellikle en duyarlı yer Fethiye Göcek, Kıdrak Dere kesitleri. Depremlerin sürekli olduğu yerler buraları. Şu büyüklükte olacak diyemeyiz. Fakat buralarda 6-7 arasında büyüklükte deprem her zaman için olabilir. Muğla`dan çok fazla soran var. İvedi bir deprem geliyor diyecek durumda değiliz. Denizli ile Sisam arası, özellikle Sisam`ın kuzeyinde büyük bir deprem bekliyorum. Son dönemdeki bu bölgelerde olan sarsıntılar bunu gösteriyor" dedi.

 
“Akhisar depreminin ucu şu anda Simav kırığı ile birleşmek üzere”
Olası deprem ihtimallerini değerlendiren Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Çanakkale’ye dikkat çekti. Ercan, değerlendirmesinde; "Son Akhisar depreminin ucu şu anda Simav kırığı ile birleşmek üzere. Sındırgı, Bigadiç, daha kuzeyde Karabiga ve Ezine arası şu an için deprem duyarlı yerler. Doğu Anadolu`da Palu Bingöl arası, Elazığ Kahramanmaraş arası duyarlık kazandı. Gerginlik birikimi fazla. Akhisar`da daha büyük deprem beklemiyorum. İstese de olmaz en fazla 6 küsur olur. Çünkü 15 km alanda kırık oluştu ve gerginliğini boşalttı. Kuzeye yürürse bu kez Balıkesir deprem çekincesi altına girer. Bu bölge gerginlik biriktiriyor" dedi. 
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER