Dev derbiye doğru ....

02.12.2016         mail@canakkaleolay.com

Cumartesi günü Kadıköy`de Süper Lig`in zirvesini doğrudan etkileyecek büyük maçta Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.

 Sezon başından buyana oluşan mevcut veriler yenilgisiz Beşiktaş`ın daha ağır bastığını gösteriyor.  Ancak, hemen her futbol tutkununun  ezberlediği bir cümle var.  `Derbi maçlarının favorisi yoktur. Favori gösterilenler çoğu kez kaybeder` Peki bu yaygın kanaat niye hafızalara yerleşmiş.  Neden bazı oyuncular, derbi maçlarında gerçek futbolunu oynayamaz, eli ayağına dolaşır, sahada hayalet gibi gezinir ?` Müsabaka oynanmadan, maç nasıl kaybedilir. Buna açıklık getirelim. `İnsanın bilinç altı, içerisinde bulunduğu bütünü `yani gövdeyi` korumak için çok ilginç yapısı olan bir takım sistemlere sahiptir. Bunlardan en başta geleni, `Tehlike geliyor` uyarısı üzerine faaliyete geçen organizma otomatik alarm sistemidir. Bu sistem faaliyete geçer geçmez, tüm organlar tam kapasite çalışmaya hazır hale gelir; organizma depolarındaki enerji verici maddeler dolaşım sistemi kanalıyla gerekli yerlere gitmek üzere kana karışmaya başlar. Bu etkinlikler, beyinden gelecek, `Tehlike geçti` emrine kadar sistem tarafından otomatikman sürdürülür.

Derbi maçları yaklaşırken futbolcuları gayrete getirmek, iyi oynamalarını sağlamak için o takıma gönül vermiş herkes kendince doğru olan, değişik girişimlere başlar. İşin boyutu öyle bir noktaya vardırılır ki, olay, futbolcunun bilinç altında `Var olma, yok olma` kavramına dönüşmeye başlar.
Bilinç altında bu kavram tam anlamıyla oluştuğu an, organizmanın bilinç altı `varlığını koruma alarm sistemi` otomatikman faaliyete geçer. Alarm sistemi büyük oranda glikoz, mineral ve elektrolit sarfıyla çalışır. Bu arada gazetelere atılan manşetler, yükseltilen primler, TV`lerde yapılan fanatik röportajlar, bayraklarla donatılan sokaklar, futbolcudaki bilinç altı alarm sistemini yüksek turda çalıştırır. Öyle bir an gelir ki, futbolcu maça çıkmadan motivasyon adı altında ortaya konulan bu stres ortamından dolayı 5 maç üst üste oynamış gibi olur ve maç saati geldiğinde sahaya içi boşalmış gövdesiyle çıkar. İşte bu olgu genellikle derbilerde favorilerin kaybetmesine neden olur. Şimdi gelelim, Fenerbahçe - Beşiktaş maçının yorumu ile sonucunun ne olacağı sorusunun tahminine. Bu sezon Türkiye`de ve Şampiyonlar Ligi`nde yenilmez armada olan Beşiktaş`ın Fenerbahçe`ye mağlup olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Hoş, Fenerbahçe son haftalarda bir çıkış içinde ama, hiçbir maça da olumlu başlayamadığı da bir gerçek. Sarı-Lacivertli takım bireysel yetenekleriyle sonuç alırken, Beşiktaş takım oyunundan başarılı örnekler vererek, neticeye gidiyor. Artık açık söyleyeyim. Bu Fenerbahçe. Beşiktaş`ı yenemez. Beşiktaş kazanır mı? Bu elbette mümkün, ama beraberlik ilk akla gelen olasılık.

481

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun