Devlet Opera ve Balesi, Troya'ya hayat verecek

09.10.2018         

Troya 2018 Yılı dolayısı ile Devlet Opera ve Balesi usta oyuncuları, Troya?ya hayat verecekler. Devlet Opera ve Balesinin (DOB) yeni sezondaki en iddialı eserlerinden Troya'da ünlü balet Tan Sağtürk, 'Hektor'a, Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü, dünyaca ünlü tenor Murat Karahan da 'Paris'e hayat verecek.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafındanTroya’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girişinin 20’nci yılı dolayısıyla ilan ‘2018 Troya Yılı’ etkinlikleri devam ediyor. Troya’nın görkemli prömiyeri için, DOB’da, opera ve balenin iç içe geçtiği büyük bir sahne şovu hazırlanıyor. Troya Savaşı’nın anlatılacağı opera ve dans gösterisinde ünlü balet Tan Sağtürk, ‘Hektor’a, dünyaca ünlü tenor Murat Karahan da ‘Paris’e hayat verecek.Troya 2018 Resmi sitesinden yapılan açıklamada;  Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018’i, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girişinin 20’nci yılı dolayısıyla ‘Troya Yılı’ olarak ilan ederken, DOB’da bu kapsamda opera ve balenin iç içe geçtiği büyük bir sahne şovuyla seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Genel Sanat Direktörlüğünü Murat Karahan, rejisörlüğünü Recep Ayyılmaz’ın yürüttüğü eserin bestelerini BujorHoinic, koreografisini ise Volkan Ersoy üstleniyor” denildi. 

 
“Kasımın ilk haftası prömiyerini yapacağız”
DOB Genel Müdürü Karahan, Troya bale grubunun provaları esnasında yaptığı açıklamada, bir taraftan bale provalarının diğer taraftan da koro, orkestra çalışmalarının ilerlediğini anlattı. Karahan; “Troya’yı biz büyük bir sahne şovu olarak düşünüyoruz. Bunu aslında müzikalle karışık bir sahne şovu olarak düşünebilirsiniz. Başlı başına çok büyük bir prodüksiyon. Troya, kısmet olursa, bütün dünyada, Avrupa’da, bütün büyük sahnelerde ülkemizi gururla temsil edeceğimiz bir prodüksiyon olacak. Tam olarak orkestra, koro, dansçılar ve solistler dahil olmak üzere bir gecede sahnede 254 sanatçımız olacak. Kasımın ilk haftası prömiyerini yapacağız” dedi.
 
“Ünlü sanatçılar, ‘Hektor ve Paris’i canlandıracak”
Sanatseverlerin de merakla beklediği eserin prömiyerinde iki önemli isim de sahne alacak. Dünyaca ünlü tenor Karahan, Troya Prensi Paris’i canlandıracak. Bugüne kadar binlerce temsilde yer alan, sadece Türkiye’de değil yurt dışında büyük başarılara imza atan ve bir süredir bale, dans ve müzik okulu olan 49 yaşındaki ünlü balet Tan Sağtürk ise Troya’da ‘Prens Hektor’ rolüne hayat verecek. Paris ve Hektor, Troya’da biri aşkına diğeri ülkesine sahip çıkan zıt karakterli kardeşleri temsil ediyor.
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER