Devlet adamı olmak başka bir şey

07.06.2022          Değerli okurlarım;

 

Bir süredir bulunduğum Almanya seyahatimde dikkatimi çeken bir soru aklıma takıldı; İngiltere Avrupa Birliği’nden neden ayrıldı?

 

Sessiz sedasız bir vedalaşma sonrasında, sanki hiç Avrupa Birliği’nin bir parçası olmamışçasına yoluna devam etti. Fakat olaylar hemen bu sürecin ardından başladı, Kovid-19, ülke ekonomilerindeki dalgalanma, Ukrayna savaşı bu arada ben savaşın Ukrayna ve Rusya arasında kalmayıp birçok ülkeye sıçrayıp kontrolden çıkacağını savunuyorum.

 

Bununla birlikte her geçen gün daha garip olaylar yaşanmaya ediyor. En basit Sergey Lavrov Sırbistana uçamadı, Bulgaristan, Karadağ ve Makedonya hava Sahalarını kapattı. Putin bu duruma çok öfkelenmiş keyfi kaçmış, kusura bakma da sizin gibi diktatör yöneticilerin sebep olduğu sadece savaşlar değil kıtlık, ekonomik krizlerin de sorumluları sizlersiniz. Putin ve benzer yöneticileri dünya sahnesinden indirmeli ve bir daha adları anılan bütün bilgiler yok edilmeli. Çünkü bu insanlara ahlak, vicdan, korku uğramamış. Oturdukları koltuklardan güç alıp yaptıkları her şeyin mübah olduğunu düşünüyorlar. Kabahat sizin gibi ne idüğü belirsiz, köksüz, sapsız adamlarda değil ki, bizlerde yani halklarda… Birilerini seçiyoruz ve babaların çiftlikleriymişçesine devlet yönetiyorlar. Bunun acılarını da önce ülke halkı sonra insanlık ödüyor.

 

Bu arada İngiltere’ye tekrar dönecek olursak Başkanın istifası sonrası hızlı bir şekilde yönetim Parlamento içerisinden yeni başbakanını seçti ve bedelini ödeyip çıktılar işin içinden. Bu işin durup dururken olmadığı açıkça ortadadır. 100 yıllık planlar şehir efsanesi değildir sevgili okurlarım. Bu ülkelerde planlamayı programlamayı yapan yüzlerce istatistikçi, gerçek devlet adamları var. Yani bu krizleri çok evvelinden tahmin edip dünyanın karşılaştığı krizleri en hafif şekilde atlattıkları gibi halkını da rahatlatıyor.

 

Bakınız Almanya aslanlar gibi atlattı pandemi krizini. Halkı için ulaşımda ciddi indirimler yaptı, akaryakıtta vergiyi kaldırdı işletmelere tatminkar paralar dağıttı halkına nefes aldırdı. Yahu adamların Başbakanı bile israf olmasın diye en fazla 2 arabayla çıkıyor dışarıya, düşünün ki dünya liderlerinin bindiği makam araçlarının üretildiği ülkeden bahsediyorum. Havalimanına kadar kimse sizin bavulunuza dahi dokunmuyor neden biliyor musunuz ülke halkına güveniyor.  Yani diyeceğim o ki sevgili okurlarım elin gavuruna okunan dualar, bizim liderlerimizin arkasından okunan duaları geçti.

 

Gelelim ülkemize; İktidarımızın bakanları o kadar garip açıklamalar yapıyor ki duyduklarıma inanamıyorum. Dünyanın kabuk değiştirdiği, teknolojinin zirvelere ulaştığı ve sosyal medya sayesinde iletişimin büyük hız kazandığı günümüzde insanları görmüyor, duymuyor sanmaları inanılır gibi değil. Tabi şunu da anlayamıyorum bu kadar her şeye hakim olan insanlığımız nasıl olurda bu kadar kayıtsız sessiz kalır olan bitene. Bu toplum dünyaya kafa tutan ecdadın torunları değil mi? Atalarımızın kanlarıyla alınmış bu mirasının üzerinde tepinen insanları nasıl göremiyoruz. Şimdi o saraylarda oturup, lüks arabalara binip, devletimizin özel uçaklarıyla seyahat ederek bizim sahibimiz olduğu kanısına kapılıyorlar kusura bakmayın ama kimse bu milletin sahibi olamaz. O devletimiz, emanetleri tekrar sahibi olan bizlere teslim edilecek ve herkes haksız bedelleri ödeyecek. Size buradan bir teklif de geçeyim birlikte arşivleri açma teklifi bakalım kimin ailesi kimin dedesi bu memleket için cansiperane mücadele etmiş. Rus’uyla Ermeni’siyle kim göğüs göğse dövüşmüş. Ailemden sadece benim bildiğim 30 kişi dönmemiş. Siz bu ülkede kimlerin soylarını sildiniz, kimlerin dedelerini hain ettiniz.

 

Sevgili dostlarım oyunuzu kimlere verdiğinizi ne olur araştırın birbirinizle konuşun aydınlatın birbirinizi.

 

Yarın bir gün, bu ülke Suriyeli milletvekili çıkardığında şaşırıp kalmayın… Parsel parsel satılıyor olan ülkemizde bunların olması kadar doğalı yok. Filistin örneğini unutmayın onlar da İsraillilere sattılar topraklarını ve şimdi vatanlarından oldular.

 

Hesap sorun, kaderimizi, kaderlerimizi tezgahı kuranlara bırakmayın.


1372

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER