Doğalgaz, elektrik ve akaryakıta yeni zamlar

03.09.2018         

Döviz kurundaki artış devam ederken, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yeni zamlar geldi. Temmuz ayında doğalgaz fiyatları konutta yüzde 9, sanayide ise yüzde 14, elektriğe yüzde konutta yüzde 9, ticarethanelerde yüzde 14 zam gelmişti. Aynı oranlar Ekim ayı tarifesine de yansıyacak. Aynı zamanda akaryakıta da 17 ila 21 kuruş arasında zam yapıldı.

 Döviz kurundaki artış, enerji piyasasına yansıdı. Elektrik ve doğalgaza iki ay içerisinde aynı oranda zam yapılırken, akaryakıta da yeni zamlar geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektrik fiyat tarifelerini yayınladı. Normalde elektrik fiyatları için üç ayda bir tarife yenileyen EPDK, 1 Ekim 2018 yerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle tarifeleri yeniledi. Elektrik fiyatlarına konutlarda yüzde 9 sanayide ise yüzde 14.6 ila 16.2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Elektrikte tek zamanlı tarife fiyatı yüzde 15 arttırılırken, üç zamanlı tarifede gündüz yüzde 15, gece yüzde 16.2 artışa gidildi. Puant saatler için ise yüzde 14.6 artışa gidildi. Doğalgaz fiyatları da zamlanırken, BOTAŞ`ın yeni tarifelerine göre fiyatlar konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 arttı. Elektrik ve doğalgaza Temmuz ayında da aynı oranda zam yapılmıştı. Enerji çevreleri kur fiyatlarına göre Ekim ayı içerisinde de fiyatlarda artış yapılmasını bekliyor. 

Enerji Petrol Gaz İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), Twitter üzerinden yaptığı açıklamada akaryakıt fiyatlarına zam geldiğini duyurdu. EPGİS, yarından (1 Eylül) itibaren fuel oile 17 kuruş, gaz yağına 21 kuruş, kalorifer yakıtında 20 kuruş zamlanacağını açıkladı.  EPGİS tarafından; " Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı. 01/09/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Kalorifer yakıtında 20, Fuel Oil’de 17, Yüksek Kükürtlü Fuel Oil’de 15, Gaz yağında 21 kuruş" ifadelerine yer verildi.     (Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER