Dokuz "2018'de tüm zamanların rekoru kırıldı.."

08.01.2019         

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, 2018 yılında müze-ören yerlerine yapılan ziyaretler hakkında ve müzelerde kullanılan 'Müze Kart' ile ilgili bilgilendirmede bulundu. 2018 yılında müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretlerle ilgili konuşan İl Müdürü Dokuz; "2018 Troya Yılı'nda 531 bin 530 ziyaretçi sayısıyla tüm zamanların rekoru kırıldı" dedi.

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, 2018 Troya Yılı’nda müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretler hakkında bilgilendirmede bulundu. Yaptığı basın açıklamasında ‘Müze Kart’ ile ilgili de konuşan İl Müdürü Dokuz, Müze Kartı müze ve ören yerlerini ziyaret etmek isteyen herkese önerdiğini söyledi. Troya Ören Yerine yapılan ziyaretlerde, 2018 Troya Yılında tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyleyen Dokuz; “2018 Troya Yılı’nda Troya Ören Yeri’nde 531 bin 530 ziyaretçi sayısıyla tüm zamanların rekoru kırıldı. 2’nci en fazla ziyaretçi alan noktamız, 151 bin 20 kişiyle Assos Ören Yeridir. 3’üncü en fazla ziyaret alan noktamız, Ayvacık Gülpınar’da Apollon Ören Yerimizdir. Apollon Ören Yeri, 9 bin 752 ziyaret almış” dedi. Müze ve ören yerleriyle ilgili istatistiki bilgiler veren İl Müdürü Dokuz; “Çanakkale turizm anlamında çok bereketli ve güzel bir yıl geçirdi. Biz, 2019’a daha umutlu bir şekilde girdik ve bu yılın, hem 2018’den hem de daha önceki yıllardan bereketli ve güzel geçeceğini söyleyebiliriz. İstatistiki veriler de bunu gösteriyor. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin 20’nci yılıydı. Bu sebeple diğer taraftan Assos Ören Yerimiz, Çanakkale’deki en önemli ziyaret alan 2’nci destinasyonumuz. Assos Ören Yeri de geçtiğimiz yıllarda UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine girdi. 2019 ve önümüzdeki yıllarda Assos’un da listeye alınmasıyla ilgili girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi. 

 
“Vatandaşların müze ve ören yerlerini, Müze Kartla yapmalarını öneriyoruz”
Müze Kart ile ilgili konuşan İl Kültür ve Turizm Müdür Kemal Dokuz; “Yeni Yapılan Troya Müzemiz, Troya Yılı’nın en önemli projesiydi. Troya Müzesi’ni açıldığın günden 10 gün sonrasını düşünürsek, 20 Ekim’den 2018 yılının son gününe kadar, 11 bin 47 kişi ziyaret etmiş. Tabi Troya Müzesi, hem Troya Milli Parkı’nın tanıtmış olacak hem de Çanakkale turizmine çok önemli katkısı olacak. hem Troya Müzemize hem de Troya Ören Yerine giriş fiyatı, 35 liradır. Assos Ören Yerine giriş ücreti 15 lira, Apollon Ören Yerine giriş fiyatı ise, 6 liradır. 24 Kasın Öğretmenler Gününden itibaren öğretmenlerimiz, bakanlığımızın müze ve ören yerleri ücretsiz olmaya başladı. Yetişkinler, Müze Kart ile müze ve ören yerlerine rahatlıkla girebileceklerdir. Müze Kart, Türkiye’de bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerlerinde çok rahatlıkla kullanılabilen bir karttır. Biz, vatandaşların müze ve ören yerlerini Müze Kartla ziyaret etmelerini öneriyoruz. Müze Kart, yetişkinlere 70, ilk ve ortaokul kademesindeki öğrencilere ücretsiz, gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz, sarı basın kartı olanlara ücretsiz, üniversite öğrencilerine 30 ve engellilere 5 liradır” ifadelerini kullandı.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER