Duman; "Biz de adayız"

05.02.2019         

31 Mart yerel seçimler yaklaşırken, mahalle muhtar adayları da, adaylıklarını açıklamaya devam ediyorlar. Son olarak Esenler Mahalle sakini emekli astsubay Nihat Duman, Esenler Mahalle Muhtarlığı için aday olduğunu açıkladı. Muhtar adayı Duman; "Her sokaktan insanlarla temas kurdum ve ciddi bir değişim isteği olduğunu gördüm. Biz, sizlerin de desteğinizi talep ederek, 'artık biz de adayız' demek istiyoruz" dedi.

 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler kapsamında, Belediye Başkan adayları, Belediye Meclis adayları ve İl Genel Meclis adaylarının yanı sıra Mahalle Muhtar adayları da adaylıklarını açıklamaya devam ettiler. Esenler Mahalle sakini Nihat Duman, kendisinin ve çoğu vatandaşın değişim istediğini belirterek Esenler Mahalle Muhtarı adayı olduğunu söyledi. Mahallenin her kesiminden insanlarla görüştüğünü belirten Muhtar Adayı Duman, büyük çoğunluğun değişim istediğini belirtti. Duman, Muhtarın Kahvesi’nde yaptığı basın açıklamasında yapacağı çalışmalara da değindi. Muhtarlıkta engellilere, yaşlılara, yardıma muhtaç insanlara ve çocuklara öncelik tanınacağını söyledi. Duman, çalışmaların ilgili kurumlarla iş birliği içinde yapılacağını söyledi. Muhtarlıkta yapılan işlemlerden ücret alınmayacağını söyleyen Duman, bağış yapmak isteyen insanların bağış kutusuna bağışlarını atacaklarını belirtti. Esenler Mahalle Muhtar adayı Duman; “Yaklaşık iki ay sonra 31 Mart’ta yerel seçimler yapılacak. Belediye Başkanlarımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi, İl Genel Meclis Üyelerimizi ve Mahalle Muhtarlarımızı seçeceğiz. Ben de yakın arkadaşlarım, dostlarımla görüştüm.  Daha sonra Esenler Mahallesinin farklı noktalarında, farklı kesimden insanlarla görüştüm Esenler Mahalle Muhtarlığıyla ilgili bir değişim talebi olup olmadığını görmek istedim. O yüzden adaylığımı açıklamakta biraz geç kaldım. Her sokaktan insanlarla temas kurdum ve hakikaten ciddi bir değişim isteği olduğunu gördüm. Buradan aldığımız cesaretle daha ciddi çalışmalara başladık. Son güne kadar bu görüşmeleri devam ettirdik ve hiçbir yerde ‘Adayım’ demedim. Sadece, aday olmayı düşündüğümü söyledim. Görüştüğümüz insanlara bizim aday olmamız halinde tercihlerini bizden yana kullanıp kullanmayacaklarını sorduk ve buna da çok olumlu yanıtlar aldık. Daha sonra da bir ekip yapma kararı aldık, farklı noktalardan, farklı kesimlerden heyet oluşturmak istedik ve 4 tane aza adayı oluşturduk” dedi.

 
“Esenler Mahallesi’nde değişim zamanı”
Esenler Mahalle Muhtar adayı Nihat Duman; “Ben emekli astsubayım ve Bayramiçliyim. Fakat gençliğim, okul hayatım Çan’da geçti. Yani tipik bir Çanakkaleliyiz. Mahallemizde yardıma muhtaçlardan engellilere, okumak isteyen fakat kaynak bulamayan öğrencilerimize öncelik tanıyacağız. Çevre, hayvan hakları, bizim kapsama alanımızda olacak. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan, gençlerimize büyük bir stat yapma sözü vermişti, çalışmalar devam ediyor ve bunun takipçisi olacağız. Düğün salonumuz yok. Fakat belediyemiz, bu konuyu da planlamaya aldı. Onun dışında Cem Evi’nden Camiye kadar, yetiştirme yurdundan sağlık ocağına kadar bütün kurumlarla irtibatta olacağız. Çocuklarımıza, gençlerimize yönelik, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini ciddi oranda arttıracak çalışmalara imza atacağız. Bunlar, bizim öncelikli yapacaklarımızdan bazıları. 30-40 kişilik köyde de muhtar var, 500 kişilik köyde de muhtar var, 3-5 bin kişilik yerde de muhtar var ama Esenler Mahallesi yaklaşık 30 bin nüfus ve 21 bin seçmeni olan büyük bir mahalledir. Biz, burada köy ya da küçük mahalle mantığıyla muhtarlık olmayacağını bilerek yola çıktık. Esenler, çok yakın zamanda çok daha büyüyecek. Yani bu gelişmeye ayak uydurabilecek, büyük düşünebilen bir muhtarlık anlayışına sahip olduğumuzu düşünerek yola çıktık. Yani çalışma standardımız, ‘sabah 08:00’da gel, akşam 17:00’da kapat’ düşüncesiyle olmayacak. Benim dönemimdeki muhtarlık, çok farklı hizmetler sunan bir muhtarlık olacak. bizim bütçemiz yok. Bizim, kişi başına düşen milli gelir oranını arttıracak halimiz yok ama kişi başına düşen yeşil alan, spor alanı, kültür, sanat faaliyetlerini ciddi şekilde arttıracağız. Biz katılımcı muhtarlığı aktif olarak uygulayacağız. Sorunlu konularda şeffaf sandığımız olacak vatandaş, görüşlerini sandığa atacak, biz de nasıl bir sonuç çıktığına bakarak ilgili makamlara götüreceğiz. Biz, muhtarlık hizmetlerinden ücret almamayı düşünüyoruz. Muhtarlığımızda bağış sandığı olacak. Yaptırdığı işlem karşısında bağışta bulunmak isteyenler, bağışlarını sandığa atacaklar. Biz de bağış kutusundakileri, yardıma muhtaç, engelli vatandaşlara, okuyamayan çocuklara burs vermek gibi konularda şeffaf olarak kullanacağız. Bütün bu çalışmaları yaparken, Mahalle Meclisi ile iş birliği içinde olarak yapacağız. Birbirimizin çalışmalarına saygı duyarak yapacağız. Biz, sizlerin de desteğinizi talep ederek, ‘artık biz de adayız’ demek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER