Dumlupınar Şehitleri 66'ıncı yılında anıldı

05.04.2019         

TCG Dumlupınar denizaltısı, ?Blue Sea? isimli NATO tatbikatının ardından Çanakkale Boğazında, 3 Nisan?ı 4 Nisan?a bağlayan gece İsveç bandıralı 'Naboland' isimli ticaret gemisiyle çarpıştı. Çarpışmanın sonucunda 81 denizci şehit oldu. Dün ise ?Dumlupınar Şehitleri?, için Çanakkale Boğaz Komutanlığı Nara Kalesi?nde tören düzenlendi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, yayınladığı mesajda, Dumlupınar Şehitlerini andı.

 TCG Dumlupınar Şehitleri, 66’ıncı yıldönümünde düzenlenen törenle anıldı.  Donanmaya katılışını takiben çeşitli görevler alan ve başarıyla yerine getiren TCG Dumlupınar denizaltısı, TCG I. İnönü denizaltısı ile birlikte Ege’de yapılacak ‘Blue Sea’ isimli NATO tatbikatına katılmak için 1 Nisan 1953 günü Gölcük’ten harekete geçti. Tatbikat, yaklaşık 2 gün sürdü. Görevin ardından dönüşe geçen TCG Dumlupınar, 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece Çanakkale Boğazı’na girdi. Burada Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan İsveç bandıralı Naboland isimli ticaret gemisiyle yaşadığı çarpışmanın ardından battı. TCG Dumlupınar denizaltısındaki 81 denizci ise, şehit oldu. 81 şehit, bugün ‘Dumlupınar Şehitleri’ olarak anılmakta. Dumlupınar Şehitleri, Çanakkale Boğaz Komutanlığı tarafından Nara Kalesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, gaziler ve şehit yakınları katıldı. Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başladı. Şehitliği ziyaret eden katılımcılar, şehitliğe karanfil bıraktı. Daha sonra TCG 1. İnönü denizaltısına geçen Vali Tavlı ve Tuğamiral Uça, TCG Dumlupınar’ın 66 yıl önce battığı noktaya gelerek, çelenk sundu. Dumlupınar denizaltısındakilerle TCG Karabiga gemisinde töreni takip eden askerler ve gaziler, 1 dakika boyunca çalınan siren eşliğinde Saygı Duruşu’nda bulunarak, Dumlupınar denizaltısı şehitlerini andı. Nara Kalesi`ndeki tören, sunumun ardından Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bandosu konseriyle tamamlandı. TCG Dumlupınar denizaltısı ile Naboland isimli ticaret gemisiyle yaşanan çarpışmanın ardından şehit olan Er Ahmet Günal’ın oğlu Mustafa Günal; “Babam 3 Nisan`ı 4 Nisan`a bağlayan gece Dumlupınar Denizaltısı`nda şehit olmuştur. Babamı 3 yaşındayken iki kez gördüm. Hatırladığım kadarıyla bir kere siyah elbiseyle izne geldi. Bir de beyaz elbiselerle geldiği şekilde hatırlıyorum. Şu anda Dumlupınar şehitlerimizi anıyoruz. Büyük bir onur ve gurur yaşıyorum. Onlar memleketimiz için gereğini yaptılar. Bizde şehitlerimiz için üzerimize düşen görev neyse yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 
“Şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, düzenlenen törenin ardından yayınladığı mesajla, 66 yıl önce batan ve 81 denizcinin şehit olduğu Dumlupınar’ı andı. Başkan Gökhan; “66 sene önce Çanakkale’nin derin sularında talihsiz bir şekilde can veren 81 kahraman, Dumlupınar Denizaltı şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum” dedi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER