Dünya Kupası'na bakış!

06.07.2018         

Şemsi Galfa - Antrenör

 

Bu Dünya Kupası’nda takımlar farklı sistemler ile sahaya çıktılar. Farklı stratejiler ve planlar ile ürettikleri taktikleri müsabakaları kazanmak için icra ettiler.  Öne çıkan iki taktik disiplin gözlemlendi . Takım savunması ve hızlı hücum, değerini kaybeden bir taktik disiplin topun bir pas trafiği ile takımda fazla kalması bu Dünya Kupası’nda uygulayıcı takımlar tarafından başarısız oldu .
Yeni bir trend başlayacak gibi yüksek bir konsantrasyon ile takım savunması topun kazanıldığı yerde dik oyun seçeneklerinin oluşturulması, atağın hızlı bir şekilde sonuçlandırılması. Bu oyun formu üzerine stratejiler ,planlar ve taktikler geliştirilecek gibi .
Aynı zamanda takımsal yaratıcılığın topa az temas ederek öne çıktığı,bireysel yaratıcı oyuncuların çok iyi bireysel ve grupsal savunmalar karşısında (dar alan) yüksek verimli oynayamadıkları görüldü. 
Yaratıcı oyuncunun yetişmesi ve geliştirilmesi için Dünya futbolunun lider ülkeleri ve futbol birlikleri çareler bulacağı umudundayım. 
Futbolda savunma, Antrenör strateji plan ve taktiği ile oluşturulabilir. Ama, hücumda bilhassa atağın sonuçlandırma bölümünde oyuncu kalitesi olmazsa olmazdır. Rakip kaleye gitmede, antrenör ne kadar çok hücuma dönük taktikler geliştirirse geliştirsin son sözü oyuncu kalitesi söyleyecektir.
Hal böyle olunca gelecekte futbol çok tempo isteyen, fizik kalitesi yüksek topu ekonomik oynayan sonuçlandırma bölgesinde problem çözen ve sonuçlandıran oyuncuya gereksinim duyacaktır. .
Türk futbolu da gelecek planlamasında kulüpleri tepeden tırnağa futbolun tüm ihtiyaçlarına dönük yapılandırmalı, oyuncunun yetiştiği kaynakları beslemeli ve desteklemeli. Bunu yaparken de takip ve denetimi çok iyi gerçekleştirmelidir..

7737
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Promosyon sorunu çözülüyor
23.11.2022    760