Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Hız Rekoru Kırdı

29.06.2020         

Makin Dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesi güncellendi ve birinci sırada yeni biri var: Japonya'daki RIKEN Enstitüsü ile Fujitsu teknoloji şirketince inşa edilen Fugaku süper bilgisayarı.

 

 

 

IBM’in Summit süper bilgisayarı, büyük oranda ikinci sıraya itildi çünkü Fugaku, saniyede 415.5 katrilyon hesaplama (415 petaflop şeklinde de biliniyor) yapabiliyor. Bu miktar, Summit’in ulaştığı rekorun 2.8 katı.e, aslında bazı özel görevlerde 1.000 petaflop veya 1 egzafloptan daha yükseğe ulaşabiliyor. Karşılaştırma yapılacak olursa; birkaç ay sonra çıkacak yeni nesil Xbox, grafik hesaplama gücü bakımından 12 teraflop sunuyor (bir petaflopun yaklaşık yüzde biri).

 

Dizüstü bilgisayarınızın içinde bir tane çift çekirdek veya dört çekirdekli işlemci olabilir ancak Fugaku, Fujitsu’nun ürettiği 48 çekirdekli özel bir yonga kullanıyor ve içinde bunlardan 158.976 tane var. Bir süper bilgisayarın, İlk 500’ün geri kalanını geçmek için ciddi bir hesaplama gücüne ihtiyacı var.

 

Yapımı altı yıldan fazla süren ve 1.2 milyar ABD doları tutan bu dev bilgisayar, gelecek yıla kadar tam kapasiteyle çalışmayacak. Fakat bilgisayarın ürpertici işlem gücü, bilgisayar Japonya’nın Kobe şehrinde yer alan RIKEN Enstitüsü’nde açık ve çalışır durumdayken değerlendiriliyor. Tacını yeni takan bu süper bilgisayar, koronavirüsle mücadele yöntemleri üzerinde çalışıyor ve şimdiden, bulaşıcı su damlacıklarının havada nasıl yayılabileceğine yönelik bazı çözümlemeler sağlamış.

Kaynaklar:

David Nield/ScienceAlert

Çeviri: Ozan Zaloğlu


1777

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Corona servisinden kaçtı!
09.08.2020    895